Kategorie

Obyvatelstvo Prahy stárne

V hlavním městě žije více důchodců než dětí. To je jeden z příznaků, že populace v metropoli stárne. Navíc teď budou nastupovat do důchodu početně silné ročníky lidí, kteří se narodili po druhé světové válce.
Hlavní město pomalu stárne. Je totiž jediným krajem v republice, kde je lidí starších šedesáti pěti let víc, než dětí.

Pražská populace stárne

V Praze přibývá lidí v důchodovém věku

Lidí v důchodovém věku bude navíc nadále přibývat, do penze se nyní chystají silné poválečné ročníky. Přitom je již nyní v důchodovém věku skoro 185 tisíc Pražanů. Zatím není situace nijak tragická, protože v Praze je v poslední době zhruba 850 tisíc lidí v produktivním věku. "V Praze je podíl osob ve věku 15 až 64 let vyšší než jinde v republice," popisuje Eva Vojtková z pražské pobočky Českého statistického úřadu. Do této statistiky se promítá i velký počet lidí, kteří do Prahy přicházejí za prací.

Nejvíce důchodců žije v centru města

Nejvíce důchodců nyní žije v centrálních částech města se starou zástavbou. "Tam, kde je omezená nová výstavba, žijí hlavně starousedlíci. V příštích několika letech se ale bude zvyšovat počet důchodců i na starších sídlištích. Právě na těch, která byla postavena v 70. a 80. letech minulého století. Jejich obyvatelé totiž stárnou a pomalu tak dosahují důchodového věku," vysvětluje Vojtková.

S náklady pomůže magistrát

Náklady na život v metropoli se přitom neustále zvyšují. Například deregulace nájemného, kterou mnohé městské části už spustily a další se na ni brzy chystají, již teď mnohé důchodce děsí. Městské části i magistrát musí proto vypracovat plán, jak pomoci lidem, kteří se kvůli zvyšujícím se životním nákladům dostanou do problémů. "Máme přichystanou koncepci takzvaného ústupového bydlení. Pomůžeme lidem, kteří budou chtít vyměnit velký byt za menší. K tomuto účelu slouží malometrážní byty, kterých máme v současné době zhruba tři sta, s výstavbou dalších se počítá," uvedl radní pro sociální politiku Jiří Janeček. Město také počítá s výstavbou seniorských domů. Ale kolik jich bude potřeba, to se zatím neví. "Lidem by měly pomoci sociální příspěvky, které se budou nově vyplácet. Pak by se třeba nemuseli stěhovat," popsal Janeček. Zdroj: MFDnes-Praha
ab
ab
ab
ab
ab