Kategorie

Obývací pokoj, 4. díl: Osvětlení

V obývacím pokoji trávíme podstatnou část dne a také v něm vykonáváme různé činnosti. Z tohoto důvodu by měl být vybaven větším množstvím osvětlovacích těles, než jiné pokoje. Nejlépe pak osvětlovacími tělesy různého druhu a světelné intenzity.
Při navrhování skutečně účelného osvětlení byste měli počítat se třemi nebo čtyřmi osvětlovacími tělesy o různé intenzitě světla.

Budiž světlo

První neboli centrální osvětlení by mělo osvítit celou místnost. Za tímto účelem můžete použít stropní lampu, zabudovaná stropní svítidla nebo lampy na stěnách. Ty mohou být připojeny na tzv. stmívač - regulátor intenzity světla. Stmívačem můžete ovlivňovat míru osvětlení podle činnosti, která v pokoji právě probíhá. Před výběrem dalších svítidel musíte v pokoji určit místa různých činností. Když máte například v pokoji stolek, měli byste ho vybavit stolní nebo pracovní lampou. Zdroj světla by neměl chybět ani poblíž televize nebo CD přehrávače. Světlo je důležité i pro křesla a pohovku, kde si čtete nebo děláte ruční práce.

Hra světla a stínů

Pro zdůraznění některých dekorativních prvků můžete použít různé tvary a typy světel - od světel na zdi, která svítí na obrazy až po bodové lampy zapuštěné do stropu, jež se dají nastavit tak, aby úzký kužel světla dopadal přímo na vybraný předmět. Světlem se mohou zdůraznit také jednotlivé architektonické prvky, například ozdobné oblouky nebo sloupky. Pro tento účel jsou nejvhodnější halogenová světla nebo bodové lampy.

Účelnost na prvním místě

Kvalitní osvětlovací těleso by mělo být navrženo tak, aby se kužel světla dal nastavit různým směrem podle činnosti, kterou právě vykonáváte. Světlost pokoje také ovlivňuje barva a úprava stěn, nábytek a pochopitelně i podlaha. Ve světlém pokoji s minimem nástěnných ozdob a  dekorací se bude světlo hodně odrážet, a tak intenzita umělého osvětlení nemusí být příliš vysoká. Opačným případem jsou tmavé stěny, silný koberec a tmavé potahy, které si vyžadují víc světelných zdrojů. Také matné povrchy pohltí část světla, zatímco lesklé jej odrazí. Proto hedvábí, chromované nebo lesklé povrchy dokážou efektivitu umělého osvětlení zvýšit.
Náš tip: Chcete-li pokoj opticky zvětšit, postavte větší kusy nábytku dál od stěny a umístěte za ně několik wolframových lamp. Lampy budou vrhat paprsky směrem vzhůru, světlo se bude odrážet od stěn a místnost tak bude vypadat větší.
ab
ab
ab
ab
ab