Kategorie

Obývací pokoj, 2.díl: Barevné, materiálové, dispoziční a produktové řešení

Každý z nás má svůj osobitý vkus, oblíbené barvy, styl a materiály. Všechny naše vize by však měly směřovat především k cíli mít pohodlný, hezký a praktický prostor, který bude perfektně plnit všechny funkce obývacího pokoje. Znamená to, že by měl poskytovat dostatečný prostor a klid potřebný pro všechny činnosti, které v místnosti probíhají.
Aby tato místnost vyhovovala skutečně každému, měla by splňovat požadavek neutrality. Účelné uspořádání a klidnou atmosféru v pokoji docílíte promyšlenou kombinací barevného, materiálového, dispozičního a produktového řešení.

Barvy

Chcete-li si vytvořit příjemné a uklidňující obytné prostředí, měli byste si dobře promyslet barevné ladění. Pochopitelně, že při výběru správného odstínu záleží na velikosti místnosti, ale také na vaší povaze a vkusu. Sytá červeň nebo tmavá modř vyvolává u někoho pocit útulnosti a bezpečí. Někteří lidé se však naopak v těchto barvách necítí dobře a přepadá je pocit stísněnosti, zejména v malé místnosti. Kdo dává přednost světlejším barvám, bude se cítit daleko spokojenější ve světlých odstínech hnědé nebo tlumených odstínech zelené. Mezi klasické barvy stěn dodnes patří světlé odstíny žluté a růžové, které dodávají pokoji světlost a barevnost, ale současně tvoří vhodné prostředí pro jiné barvy. Moderní obývací pokoje mívají obvykle stěny v neutrální barvě – čistě bílé nebo smetanové.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Podlaha

Do obývacího pokoje se hodí dřevěné, korkové nebo laminátové plovoucí podlahy. Stále populární však zůstávají luxusní koberce z vlny nebo vlněných směsí s hustým vlasem, ale hodí se jen do místností s menším provozem, protože vysoký vlas se snadno sešlape nebo odře. Máte-li podlahu z tvrdého materiálu, jako je dřevo, kámen nebo dlaždice, doplňte jí orientálními koberečky, silným čtvercovým nebo obdélníkovým  kobercem, které strohý vzhled podlahy zjemní.

Místo k posezení

Posezení by mělo být navrženo tak, aby jasně oddělovalo jednotlivé funkční části místnosti. Pro komunikaci je nejvhodnější rozestavět křesla a pohovky tak, aby tvořily ucelenou skupinu a umožňovaly lidem mluvit s osobou sedící naproti nebo po straně. U okna nebo u dveří na terasu můžete interiér vybavit lehátkem nebo sklápěcím křeslem, které označuje soukromý prostor vyhrazený na čtení a odpočinek. Na různých místech pak může být televize a před ní křesílka nebo nižší sedátka, aby se z nich děti mohly dívat na své oblíbené programy,  nebo hrát různé hry. Rozdělením místnosti na jednotlivé zóny můžete uspokojit různé nároky. Jediný problém, který může nastat, spočívá v regulaci hlasitosti, když jsou všechny zóny v místnosti obsazeny – v tomto případě jsou výborným řešením sluchátka.

Co s nábytkem?

Do moderního obývacího pokoje patří vybavení se kterým můžete dobře manipulovat a přizpůsobit ho různým situacím. Těžší kusy nábytku, například velké pohovky nebo křesla, doplňte lehčími židlemi nebo křesílky. Menší kusy nábytku, například stolky, by měly být užitečnými doplňky současného vybavení a ne přebytečnými, které jen zabírají místo a překážejí. Zvlášť důležité je umístění konferenčních stolků. Měly by stát tak, aby jste při odpočinku nemuseli vstávat a bez problémů na ně dosáhli z křesla nebo pohovky. Na stolku může stát lampička s dostatečným zdrojem světla na čtení. Výborným řešením jsou stolky, které jsou tak velké, že je na nich dost místa pro sklenku s nápojem, knížku, noviny nebo tužku s poznámkovým blokem. Všechny tyto požadavky snáze splní větší počet malých stolků, třeba i skládacích, které rozestavíte podle potřeby.

Osvěžte svoji mysl

V každém pokoji a tudíž i v obýváku, byste měli mít nějaký prvek, který upoutá pozornost. Máte-li krb, bude to určitě hořící oheň , ale může to být i kterýkoli jiný nápadný předmět. Vždy byste však měli interiér vybavit něčím, co přiláká pozornost a zaujme mysl, protože to obvykle umožní odpoutat se od běžných starostí  a myslet alespoň na chvíli na něco hezkého.
ab
ab
ab
ab
ab