Kategorie

Obývací pokoj, 1. díl: Místo pro přátele a rodinná setkání

Obývací pokoj byl odjakživa místem setkání členů rodiny a blízkých přátel. Zároveň však sloužil jako reprezentativní prostor pro přijímání návštěv. I dnes jsou jeho funkce zřejmé. Proto byste měli k jeho zařizování přistupovat promyšleně – například sedací souprava by měla stát tak, aby sloužila k příjemnému posezení, ale zároveň nebránila průchodu pokojem…
V minulých stoletích sloužil obývací pokoj jako místo společenských setkání. Právě z tohoto důvodu se nábytek stavěl podél stěn. Střed místnosti tak zůstal volný. Později, v gregoriánské a viktoriánské době, se z obývacího pokoje stalo místo pro přijímání návštěv. Místnost se používala pro speciální večírky nebo ke shromáždění dospělých členů rodiny. Někdy byla také místem, kam se odebraly ženy, když muži po jídle kouřili doutníky a popíjeli portské. Nyní se od tohoto prostoru vyžaduje mnohem víc. Tomu odpovídá i jednodušší a praktičtější zařízení bez zbytečných ozdob. Nezbytnou součásti obýváku jsou také úložné prostory.

Promyšlený prostor s multifunkčním využitím

Obývací pokoj musí plnit několik různých funkcí včetně občasného přijímaní přátelských a formálních návštěv. V první řadě by měl však představovat místo, kde celá rodina nebo její jednotliví příslušníci odpočívají a tráví svůj volný čas. Obývák je vlastně společenskou místností, kde probíhá mnoho činností najednou. Je zcela běžné, že zatímco si děti hrají, dospělí si čtou nebo se dívají na televizi. Obývací prostor by měl sloužit ke každodennímu životu a zároveň by se měl snadno přizpůsobit změnám, které přinášejí denní a večerní aktivity i letní a zimní období.

Útulný a promyšlený

Ve dne by měl být pokoj příjemným místem pobytu, prozářený přirozeným světlem. Večerní atmosféra zase klade větší důraz na útulnost a bezpečí. Podobně je to i s ročním obdobím. V létě by měla místnost osvěžovat a příjemně chladit, naopak v zimě by měla být teplým a pohodlným místem, kam se můžete uchýlit a nechat zimu a tmu za okny. Z těchto důvodů je nutné k zařizování obývacího pokoje přistupovat promyšleně, aby skutečně uspokojil všechny různé požadavky a snesl přípustnou míru opotřebení.
Naše doporučení Frekventovaná místa pokoje nechte volně průchozí, bez nábytku nebo zbytečných věcí, aby jste měli volný přístup k žádaným objektům.
ab
ab
ab
ab
ab