Kategorie

Obložte si koupelnu netradičně

Keramika v našich koupelnách jednoznačně vítězí nad ostatními obkladovými materiály. Chcete-li si ale dopřát něco originálnějšího, ahurá do toho.

Umělý kámen

Rozhodneme-li se pro obkladový materiál z umělého kamene, získáme tím oproti přírodnímu kameni řadu výhod. Jeho cena je podstatně nižší. Zároveň se také lépe opracovává. Pro jeho úpravu nám poslouží klasické truhlářské nářadí. Jednotlivé deska lze zkracovat odříznutím nebo naopak nastavovat do požadované velikosti. Díky bezešvé instalaci pomocí speciálního lepidla působí plocha jednolitě, bez vytvoření spár. Tyto desky můžeme frézovat, dokonce je můžeme po zahřání ohýbat. Proto se nemusí jeho použití omezovat pouze na obklady, ale můžeme ho využít k výrobě různých interiérových prvků. V případě škrábanců a jiných poškození je možné tyto nedostatky odstranit pouhým přeleštěním. V porovnání s přírodním kamenem je také podstatně lehčí.
 

Přírodní kámen

Stěny obložení přírodním kamenem působí luxusně a vznešeně. Díky svojí technologii opracování mají minimum spár a působí velmi přirozeně.
Nejrozšířenějším kamenem používaným pro obklady stěn je žula. Tento materiál má nálepku „nezničitelný“. Je odolný vůči vysokým teplotám i působení chemických látek. Jeho údržba je snadná, při minimu péče nám vydrží v původním stavu desítky let. Dalším oblíbeným materiálem je mramor a travertin. V tomto případě je třeba, aby byla surovina ošetřena proti působením různých chemikálií a kyselin. Nevýhodou přírodního kamene je jeho vysoká hmotnost. Díky této vlastnosti není možné použít kamenný obklad na tenké příčky.
 

Dřevo

Dřevo a voda nejdou příliš dohromady. Pravdou je, že dřeviny rostoucí v našich zeměpisných šířkách nejsou skutečně pro vlhké prostory příliš vhodné. Jsou příliš měkké a mají nízkou hustotu. Pokud se pro ně přesto rozhodneme, je třeba všechny strany včetně hran řádně ošetřit speciálním olejem nebo krycím lakem. Voda nesmí v žádném případě přijít do styku se dřevem.
 
Existují však i dřeviny, které mají dostatečnou hustotu i tvrdost a kterým vlhkost ani pára nevadí. Jedná se o tropické dřeviny, jako je massaranduba, teak, bambus, wengé, cedr, gabun nebo mahagon.
 
Do koupelen můžeme použít i velkoplošné desky, které mají povrch dýhovaný vzácným dřevem. Do koupelny se hodí také korek. Díky své charakteristické vlastnosti slouží jako regulátor vlhkosti. Je-li vlhka příliš, dokáže ho absorbovat a následně zase zpátky uvolňovat.

Kov

Milujeme-li „techno-look“, jistě nás okouzlí desky z ušlechtilé chromniklové oceli.
 

Voděodolný nátěr

Na trhu existuje řada speciálních nátěrů, které mohou být použity i do vlhkého prostředí koupelen. Je možné vytvářet hladké i nejrůznější strukturované povrchy. Nejedná se však o materiál, který by dokázal odolat velkému množství vody například ve sprchovém koutě. I tu se dají tyto nátěry použít, ale díky vyšší nasákavosti se často při kontaktu s vodou vytvoří na stěně tmavé mapy. Ty zmiznou až po důkladném vyschnutí stěny.
ab
ab
ab
ab
ab