Kategorie

Obklopte svůj dům zelení

Nedílnou součástí samostatně stojícího rodinného domu je jeho oplocení. K ohraničení pozemku se dají výhodně použít tzv. živé ploty, které nejen pozemek oplotí, ale navíc se osvědčily při zkrášlení a doladění celkového vzhledu zahrady.
Výhody živých plotů oceníte hned v několika ohledech. Bydlíte-li v těsné blízkosti hřiště, silnice nebo dálnice a chcete zamezit vnikaní nežádoucího hluku k vaší nemovitosti, můžete si pomoci právě živým plotem. Nesmíte ale čekat úplné zázraky. Vždyť i ten nejlépe navržený a se vší péčí udržovaný živý plot zabrání pronikání hluku jen z 20 %. Vyššího účinku lze dosáhnout jen výstavbou vysoké celistvé stěny nebo protihlukové bariéry.

Proč zvolit živý plot

Živý plot výborně zabrání nežádoucím pohledům do vaší zahrady. Stejně tak zabrání pohledu na nepříliš pěkný výhled směrem ze zahrady. Použitím již vzrostlejších rostlin dosáhnete kýženého efektu v celkem krátkém časovém úseku. Požadujete-li neprůhlednost živého plotu po celý rok, vyberte si jehličnaté druhy nebo stálezelené listnaté dřeviny. Nejčastěji jsou používány různé odrůdy tújí, protože se snadno udržují a i po úpravách vypadají stále pěkně. Pokud u vás hraje důležitou roli cena, zjistíte, že finančně dostupnější jsou zejména túje a listnaté keře. Při výsadbě nezapomeňte, že pro údržbu a stříhání plotu musíte mít zajištěn přístup z obou stran. Proto živé ploty nesázejte přímo na hranici pozemku. Živý plot zajistí z celkového pohledu dostatečnou intimitu a je také účinnou ochranou před prachem a nárazovým větrem. Nevýhodou tohoto duhu oplocení je nutná každoroční údržba z důvodu zachování estetické kvality porostu. Jednotlivé druhy dřevin nakupujte ve specializovaných prodejnách, kde získáte také informace o tom, jaké množství rostlin bude potřeba zakoupit a jak o ně máte správně pečovat.

Údržba živého plotu

S živým plotem je daleko více práce než s klasickými ploty. Musíte počítat s poměrně velkou dávkou vlastní trpělivosti, protože na jeho krásu si počkáte až několik let. Výsledek vašeho snažení ale bude stát určitě za to. Živý plot potřebuje vaši pravidelnou péči. K udržení požadovaného tvaru a hustoty se neobejdete bez zahradnických nůžek s prodlouženou rukojetí a čepelemi. Pokud si chcete ušetřit námahu a zefektivnit práci při zastřihávání delšího porostu, využijte speciální techniku. V nabídce je několik druhů elektrických nůžek v cenách do 6 000 Kč. Liší se jednostranným nebo oboustranným uložením nožů, délkou nožových lišt a jejich roztečí. Volba lišty je odvislá od rozměrů plotu. Obtěžuje-li vás přítomnost přívodního kabelu k nůžkám, můžete si pořídit akumulátorové provedení. Nevýhodou je jejich větší hmotnost, nižší výkon a časově omezená možnost práce (cca 30 min). Kromě akumulátorového provedení můžete použít i motorový přístroj.

Rady a tipy

Nejvýhodnější dobou k vysazování živého plotu je jaro a začátek podzimu. Vzdálenost vysazovaných dřevin od ostatních zahradních rostlin závisí na očekávaném objemu plotu. Podle druhu a velikosti mladých sazenic vysazujeme na jeden metr 1–5 kusů rostlin. U nestříhaných volně rostoucích plotů se doporučuje 1–2 rostliny, u jehličnanů 2–3, u tvarovaných plotů 3–5 kusů. Výsadbu provádějte vždy jen do kvalitní zeminy a předem důkladně připravených výsadbových jam. Sazenice před vysazením důkladně prolijte. Dřeviny nesázejte hlouběji, než byly vysazeny předtím. Příslušnou výšku poznáte podle hnědavého zabarvení kořenového krčku. Jámy pro sazenice by měly být 1,5 až 2krát větší než objem kořenového systému, příp. kořenového balu či kontejneru. Sazenice s kořenovým balem se vysazují i s ochranným krytím. Jámu zasypte, důkladně upěchujte, vydatně zalijte. U listnatých dřevin seřízněte po vysazení jednoletý výhonek na polovinu délky, s níž jsme sazenice zakoupili. Vysázený pruh živého plotu pokryjte vrstvou mulče (obsahuje drcenou i tříděnou kůru jehličnatých stromů) na ochranu před vysycháním půdy a zaplevelením.
ab
ab
ab
ab
ab