Kategorie

Obklady a dlažba

Keramické obklady a dlažba jsou už po mnoho let přirozenou součástí našich interiérů, protože mají mnoho předností, k nimž patří dlouhá životnost a snadná údržba. Jsou také odolné proti požáru a nejkvalitnější druhy mají srovnatelné vlastnosti se žulou či dalšími přírodními materiály.
V posledních letech slaví dlažby a obklady svůj boom, pestrost nabídky z hlediska materiálu, vlastností i dekorů je tedy opravdu široká. Všechny keramické materiály se vyrábějí z hlíny, písku a živičných, případně jiných přírodních materiálů. Po úpravě se tvarují lisováním nebo tažením a pak se vypalují při teplotách od 1 000 do zhruba 1 300 stupňů Celsia. I malé změny v technologickém procesu mají za  následek rozdílné vlastnosti dlaždic. Z toho důvodu se mohou dlaždice různých šarží lišit například rozměry či barevným odstínem. Proto je nutné dobře propočítat, kolik dlaždic bude na ten který obklad potřeba a nakoupit je najednou.

Parametry keramických materiálů

Důležitými vlastnostmi především pro dlaždu jsou odolnost proti otěru a mrazu. Pokud jde o otěruvzdornost, norma rozděluje materiály do stupnice PE1 až PE5, přičemž PE5 je nejvyšší stupeň a hodí se pro nejnamáhanější prostory. Mrazuvzdornost není určena žádnou stupnicí, při koupi ale dbáme na to, kam chceme dlažbu použít. Neopomenutelným parametrem hodnocení dlaždic je odolnost proti uklouznutí a smyku. Dlaždice s protiskluzovou úpravou bychom měli používat nejen u bazénů a v saunách, ale samozřejmě i v koupelnách či v kuchyních, případně pokud máme dlažbou obložené nekryté schody či přístup k domu. Dlaždice se dělí také podle tvrdosti, platí, že čím tvrdší je keramický materiál, tím vyšší je jeho odolnost. Obkladové prvky tedy zpravidla nevyžadují takový stupeň tvrdosti, jako dlažba.

Povrch dlaždic

V základních hlediscích se dlaždice dělí na neglazované a glazované. Neglazované dlaždice mohou být režné nebo leštěné a mají nasákavý či nenasákavý střep. Nenasákavý, neporézní střep mají takzvané vysoce slinuté dlaždice, které se svými vlastnostmi blíží porcelánu. Naopak, nasákavý střep obsahuje póry, čím více jich je, tím větší je absorpce vody. Dlaždice glazované jsou na povrchu pokryté glazurou, díky níž získávají vyšší tvrdost a mění vzhledové vlastnosti – například stupeň lesku, barvu a barevný odstín, dekor a podobně. Podle stupně lesku se dělí na lesklé a  pololesklé a matné a polomatné. Vypalují se jednou (střep a glazura současně), dvakrát (glazura se vypaluje na již vypálený střep) nebo třikrát (na vypálenou glazuru se nanáší speciální dekorace). Glazované dlaždice jsou obecně méně odolné proti otěru, nehodí se tedy do prostor s vysokou zátěží.

Obkladové dlaždice

Obkladové dlaždice jsou určeny především na stěny koupelen a kuchyní. K tomuto účelu se používají jemné, nepříliš tvrdé, obvykle glazované výrobky různých rozměrů i tvarů. Nejčastěji používané jsou čtvercové, ale mohou být i obdélníkové, kosoúhlé, trojúhelníky i mnohoúhelníky. Rozměry se liší od jednotlivých centimetrů (například mozaiky) po několik desítek centimetrů. Tvarová i rozměrová rozmanitost poskytuje mnoho možností kombinací dlaždic, i zde ovšem platí, že méně znamená více.

Podlahové dlaždice

Na podlahy se používají obvykle neglazované kameninové dlaždice, které se vyznačují vysokou odolností vůči mechanickému namáhání a je možné je používat i do prostor s vysokou zátěží. Mezi nejkvalitnější patří slinutá dlažba, práce s ní je však velmi náročná. Povrch může být hladký i drsný s protiskluzovou úpravou. Používají se jak do interiéru, tak do exteriéru.
Tipy a triky pro nákup dlaždic: • při odhadu spotřeby počítejte s prořezem materiálu cca 5 – 10 % • při nákupu kontrolujte shodnost čísel výrobní série na krabicích, abyste nakoupili výrobek stejných rozměrů i barevného odstínu • dlažbu vybírejte s ohledem na použití – do prostor s vysokou zátěží volte otěruvzdornou a tvrdou dlažbu • mrazuvzdorná dlažba neznamená automaticky, že je tento typ možno použít venku, konkrétní použití ověřte u prodejce • lepidlo a spárovací hmotu kupujte vždy podle druhu dlaždic, například do míst s výkyvy teplot jsou vhodné flexibilní spárovací hmoty i lepidla • lepidlo a spárovací hmotu kupujte vždy dohromady, aby se k sobě hodily.
ab
ab
ab
ab
ab