Kategorie

Objevte netradiční pokojové rostliny

Zima vyhnala zahradní nadšence ze zahrad domů, ale to neznamená, že by měl hned nastat zimní spánek. Jsou tu přece ještě pokojové rostliny. Kromě klasických druhů, jako je fíkus, dracéna, zelenec, ibišek či fialka, existují i spousty netradičních pokojevek.

Dizygotheca elegantissima

Není zase tak neznámá pokojová rostlina, ale přesto jsme se rozhodli začít s touto krásnou, listem ozdobnou pokojovou. Dizygotheca elegantissima pochází z Nové Kaledonie. Tam jako strom dorůstá výšky 15 metrů. Listy jsou 6-8 četné, jemné a pilovité, tmavě zelené barvy. Starší listy nabývají na šířce. Má ráda světlé stanoviště, bez přímého slunečního svitu, s minimální teplotou v místnosti 15°C, optimum je pak 20-22°C. Důležité je rosit rostlinu na list, tím zabráníme i výskytu svilušek. Substrát udržujte stále vlhký, ale nesmí přeschnout.

Radermachera sinica

Tato rostlina k nám byla dovezena z Tchajwanu počátkem 80. let. Listy jsou zpeřené, dlouhé 20-70 cm o šířce 15-25 cm, lesklé a tmavé. Radermachera vypadá jako malý stromek. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu. Zalivku pakujeme až je substrát z vrchu suchý. Vyžaduje ovšem častější rosení na list. Co se teploty týče, není nikterak náročná. Přes rok postačí běžná pokojová, v zimě by však neměla klesnout pod 15°C. Přihnojujeme jednou za 14 dní v době od dubna do srpna komplexním hnojivem pro pokojové rostliny.

Sinningia – gloxínie

Gloxínie pocházejí z tropických pralesů Brazílie. Jedná se o vytrvalé byliny s oddenkovými hlízami ozdobné květem. Listy má vstřícné, široce vejčité, květy pětičetné, jednotlivě, nebo ve vrcholíku. Barva květů je červená, modrá, růžová a bílá, dle hybridu. Gloxínie jsou háklivé na přímé sluneční záření v jarních a letních měsících. Rostlina je náročná na teplotu, kterou bychom měli držet v rozmezí 22-24°C bez větších výkyvů. Vyžaduje trvale vlhký substrát a rosení na list. Důležité je dodržovat teplotu zálivkové vody na 20-23°C, jinak se na listech objeví žlutohnědé skvrny. Substrát namíchejte z rašeliny a minerální zeminy v poměru 3:1.
Foto: www.thinkstockphotos.com a archiv redakce Světa bydlení
ab
ab
ab
ab
ab