Bydlet v rodinném domě se zahrádkou je snem mnoha z nás. Koupě nebo prodej starší nemovitosti s sebou nese řadu problémů. Jak je eliminovat, o tom jsme si povídali s Dušanem Přikrylem z realitní společnosti Gaute.
Pokud hledáme starší dům nebo svoji starší nemovitost přímo svěříme do rukou realitní kanceláře, co nás čeká?
V prvním případě solidní realitní kancelář prověří nemovitost, že je prostá právních závad neboli prodejná. Ověří nabývací tituly k nemovitosti a jelikož může starší nemovitost mít mnoho skrytých stavebních vad, prověří nemovitost přímo odborníkem ze stavebnictví. Za další zajistí kompletní právní servis včetně poradenství v daňových otázkách, zabezpečí financování a zajistí převod nemovitosti na katastrálním úřadě. Získá a prověří veškeré informace o nabízené nemovitosti, zabezpečí řádné zaplacení kupní ceny, daně z převodu nemovitostí a zajistí předání nemovitosti.
Jak rychle je možné rodinný dům prodat?
Záleží na regionu, ve kterém se daná nemovitost nachází, tedy na zaměstnanosti v regionu, kupní síle obyvatelstva a podobně, a také nabízené reálné ceně nemovitosti. Pokud se správně stanoví reálná cena domu, neměl by prodej trvat déle než tři měsíce. V atraktivní lokalitě jsou dobré realitní kanceláře schopny realizovat prodej nemovitosti i v průběhu několika dnů. Obecně platí, že rychleji se realizuje prodej ve větších městech .
Především koupě starší nemovitosti obnáší rizika, která se dají minimalizovat s pomocí solidní realitní kanceláře
Co vše musí prodávající a kupující absolvovat?
Realitní kancelář se snaží maximálně ulehčit smluvním stranám veškerý proces prodeje a koupě nemovitosti. Prodávající předá všechny informace o nabízené nemovitosti realitní kanceláři, ta nemovitost prověří, navrhne reálnou cenu a sepíše s prodávajícím smlouvu o zprostředkování prodeje. Dále je nemovitost nabídnuta zájemcům o koupi, které má realitní společnost evidované v databázi, nemovitost inzeruje, provádí prohlídky a najde zájemce – kupujícího.
Nastanou komplikace, pokud si chci koupit dům prostřednictvím úvěru?
Prostřednictvím hypotečních úvěrů a stavebních spoření se kupují nemovitosti nejčastěji. A to až z osmdesáti procent. Pouze ve dvaceti procentech lidé platí v hotovosti. Pokud kupující platí prostřednictvím hypotečního úvěru, realitní kancelář vyřídí agendu. Doporučí banku, která ověří bonitu klienta, nachystá smlouvu o smlouvě budoucí kupní, kterou kupující potřebuje pro jednání s bankou, po vyřízení úvěru nachystá kupní smlouvu a návrh na vklad převodu nemovitosti na katastrální úřad.
Pokud se však rozhodnete platit hotově, doporučujeme část kupní ceny, připadající na daň z převodu nemovitostí uschovat u notáře, popřípadě u realitní kanceláře na uhrazení daně z převodu nemovitostí. Ze zákona je povinen daň z převodu zaplatit prodávající, avšak v případě, že tak neučiní, je následně neuhrazená daň finančním úřadem vymáhána po kupujícím. Pro klienty, kteří budou financovat nemovitost úvěrem, doporučujeme nejdříve ověřit si svou bonitu u bankovního ústavu a teprve následně složit blokační zálohu u realitní kanceláře, neboť je obvyklé, že v případě nerealizace obchodu ze strany kupujícího je tato záloha započítána jako smluvní pokuta. Tak jak to platí u všech nemovitostí, i v případě, že si chcete koupit nebo prodáváte starší dům či byt, doporučuji neobracet se na malou nezavedenou realitní kancelář.