Kategorie

O některá jídla se s mazlíčky radši nedělte

Drůbeží kosti a další potraviny našim mazlíčkům rozhodně neprospívají. I když jim moc chutnají.
Žebrající pes či kočka u jídelního stolu jsou občas pěkný nápor na nervy. A kolikrát už jste se neudrželi a něco svým miláčkům hodili! Jenže ve skutečnosti jim můžete některými potravinami vážně poškodit zdraví. Které pochutiny jsou pro naše kočičí a psí společníky jedno velké "ne"?

Cibule, jarní cibulka, česnek, pažitka

Látky, které zmíněné potraviny obsahují, mohou zvířatům nejen podráždit žaludek, ale pozřou-li jich naši zvířecí miláčci větší množství (jak velké je větší množství, je velmi individuální), může u nich dojít k vážnému poškození červených krvinek a tím k anemii.

Hroznové víno, rozinky, rybíz

Ačkoli nikdo neví přesně proč, tyhle na pohled neškodné bobule způsobují u psů a koček (zvláště ve větším množství) selhání ledvin.

Čokoláda

Kolikrát už veterináři před čokoládou majitele zvířat varovali, a přesto se stále najde spousta těch, kteří neodolají psím/kočičím očím a nějakou tu kostičku téhle sladkosti mazlíčkovi podstrčí. Přitom čokoláda je pro kočky a psy (a pro ty zvláště) velice nebezpečná. V některých případech může způsobit i smrt zvířete.

Mléko

Je to paradox, že neexistuje u koček snad větší klišé než miska mléka. A přitom ani kočkám, ani psům mléko neprospívá. Nemají totiž dostatek enzymu, který dokáže štěpit laktózu v mléce, takže jim tento nápoj způsobuje trávicí potíže.

Drůbeží kosti a tučné maso

Podobně, jako obrázek kočky s miskou mléka, je zažitým klišé i obrázek psa s kostí. Ale pozor – nedávejte zvířatům drůbeží kosti, mohou se nepříjemně štěpit na velmi ostré kusy, takže riskujete dušení zvířete nebo poranění trávicího traktu. Ani tuk není pro domácí mazlíčky ideální – větší množství může vést až k pankreatitidě.

Alkohol

Na internetu není problém najít video kočky či psa, kterým jejich majitelé dají napít alkoholu, a pak se baví tím, jak zvíře vrávorá. No není to legrace? Není. Je to mimochodem týrání zvířat. A vašeho mazlíčka to velmi lehce může stát život, jejich trávení není na alkohol vůbec vybaveno. zdroj: www.bety.cz foto: www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab