Kategorie

O jakém bydlení jste snili jako děti?

Dětská představivost je mnohem volnější než ta dospělácká. Anketa Raiffeisen stavební spořitelny zjišťovala, jak lidé snili o svém budoucím bydlení, když byli malí.

Dvě třetiny dnešních dospělých v dětství měly jasnou představu, jak jednou chtějí bydlet. Nejvíce z nich si přálo bydlet v rodinném domě (67 %). Mezi vysněné bydlení ale patřil i zámek, moře, strom, malinové křoví či dům ze sýru. Dnes bydlí většina dotázaných v bytě (70 %). Polovina respondentů se ale nevzdává a považuje své dětské sny za reálné.

Raději dům než byt

Podle ankety Raiffeisen stavební spořitelny celkem 64 % dospělých snilo v dětství o tom, kde jednou budou bydlet. A jaké byly jejich představy? Většina respondentů (67 %) chtěla bydlet v rodinném domě. Druhým nejčastějším přáním bylo bydlení na zámku, po kterém toužila čtvrtina dotázaných, a stejně vysněné bylo i bydlení u moře. Pouhých 16 % respondentů toužilo žít v bytě, naopak populární byly odpovědi jako "jeskyně" či "iglú". Dospělá realita je přirozeně trochu jiná - většina dotázaných dnes bydlí právě v bytech.

Holčičí versus klukovské sny

Z ankety vyplynul i rozdíl mezi dětským přáním mužů a žen. „Muži častěji snili o bydlení na stromě, v chatě u lesa nebo na hradě. Někteří z nich toužili i po nafukovacím hradě, supermoderní počítačové laboratoři nebo podmořském sídle,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Naopak mít v budoucnu za domov perníkovou chaloupku bylo přání žen, u mužů se tato kategorie neobjevila vůbec. Také většina odpovědí, která označila bydlení na zámku nebo u moře, pocházela od ženské populace. Ryze dámskými sny bylo i ubytování v domě ze sýru, v iglú, v cestovním stanu nebo v malinovém křoví.

Mění se sny ve skutečnost?

A jak lidé hodnotí svoje dětská přání zpětně? Více než třetina respondentů považuje svůj dětský sen o bydlení za reálný a předpokládá, že se jednou může splnit. Necelé pětině dotázaných se dokonce velká část již splnila, nebo se zanedlouho vyplní. Naopak 19 % vnímá svůj sen jako naivní a stejný počet dotázaných jej pokládá za finančně náročný.

ab
ab
ab
ab
ab