Kategorie

Novostavba nebo rekonstrukce?

Novostavba nebo rekonstrukce?

Rozhodnutí, zda si postavit nový dům, anebo ten stávající zrekonstruovat, ovlivňuje hned několik věcí. Nejdůležitějším jsou samozřejmě finance. Přestože jsou dnes různé možnosti splátek, málokterá průměrná česká rodina si může nechat vystavět nový, krásný dům. Proto lidé s průměrnými příjmy raději volí cestu pořízení se starší nemovitosti.

Novostavba vs. rekonstrukce

Situace je rozdílná nejen co se týče financí, ale také lokality. Na venkově či v malých městech není problém koupit starší dům nebo si sehnat solidní stavební parcelu. Tato možnost je však ve městech s více než 50 tisíci obyvateli téměř nemožná. Proto si zájemci o bydlení v centru velkoměst musí pořídit starší dům a ten si následně upravit k obrazu svému.

Dle většiny dotázaných majitelů stavebních firem má novostavba své výhody. V případě, že zájemce natrefí na krásný dům a má na něj dostatek prostředků, vyplatí se mu podobný objekt zrekonstruovat.

banner_5

I když je vystavění nového domu vzhledem k dnešním cenám finančně nákladnější než pořízení a následná rekonstrukce staršího domu, je jisté, že do novostavby nebudete muset minimálně dvacet let téměř nic investovat. To se samozřejmě u staršího objektu nikdy nestane.

Možnosti novostaveb

  • Satelitní městečka

Na okrajích měst se začala v posledních letech budovat takzvaná satelitní městečka. Ta mají úspěch zejména u mladých párů, jelikož domky s malou parcelou, garáží, bez sklepa, jen s několika pokoji nahrazují kvalitním způsobem panelové bydlení. Těsné sousedství však většinou nevyhovuje starším zájemcům. Ti potřebují mít u domu nejen zahradu, ale také třeba psa.

  • Srubové domy

I počet srubových domků v posledních několika letech vzrostl. Domky ze dřeva připomínají nejen klasické sruby, ale také domy známé z Rakouských Alp. Životnost novodobých srubů není známa. Jisté je, že cena dřevěného domku je finančně přijatelnější než bydlení v cihlovém či satelitním domku. Z hlediska působení vnějších vlivů na zdraví lidského organismu je bydlení v domě s přírodních materiálů nejlepší alternativou.

  • Na samotě u lesa

Idylické bydlení v okrajových částech měst a obcí poblíž přírody by mělo být dobře promyšlené. Lidé, kteří si chtějí pořídit dům v okrajové či osamocené lokalitě, by dle odborníků vždy měli zvážit, zda jsou soběstační a jak dlouho soběstační budou, jestli nejsou odkázáni na prostředky veřejné hromadné dopravy, zda mají dostatek sil k odklízení sněhu na příjezdové cestě, případně jestli jsou ochotni cestou do kina strávit hodinu v autě.

 

ab
ab
ab
ab
ab