Kategorie

Nové potahy? Záleží na materiálu

I když zrovna nemilujete koberce ani klasické záclony, pravděpodobně doma máte aspoň jeden kus nábytku s textilním potahem. Nepřišel čas dát mu novou fazónu?

V minulosti se čalouněný nábytek objevoval v interiérech jen zřídka a jeho užívání bylo dopřáváno jen vyšším vrstvám. První potahové textilie, které byly využity jako potah sedacího nábytku, se podobaly kobercům. Byly to hlavně hedvábné plyše a gobelíny. Tyto textilie sloužily zejména jako zdobící prvek interiéru.

Obměna čalouněného nábytku

Kdy přijde na řadu inovace potahů? Když se vám nábytek přestane líbit, když chcete svůj dům zmodernizovat či stylizovat do jiné podoby, pokud si chcete zvýšit komfort bydlení nebo když jednoduše starý potah doslouží. Nabízí se více způsobů, co podniknout. Rázným řešením je zakoupit úplně nový nábytek a starý zlikvidovat. Někdy se však s naším původním nábytkem nejsme ochotni rozloučit. Táhnou nás k němu vzpomínky nebo v tom sehraje důležitou roli historická hodnota nábytku. V takových případech se bez váhání rozhodněte pro nové očalounění. Pouhé nové potažení může zcela změnit ráz nejen samotného nábytku, ale i celého interiéru.

Přírodní materiály na potahové látky

Bavlna Jedním z nejpříjemnějších materiálů na omak je bavlna. Negativem je, že je málo odolná vůči oděru. I přes tuto vlastnost jsou bavlněné potahové textilie žádány především ve Skandinávii, kde ekologie a přírodní materiály stojí na prvním místě. Vlněná vlákna Vlněná vlákna vyvolávají při dotyku pocit tepla, mají vysokou pružnost, snadno se však odírají  a mohou být napadena moly. Speciální vzhled i omak nabízí mohérová vlna, která se získává z angorských koz. Tyto tkaniny mají krásný, hedvábný lesk. Mohérová vlákna bývají proto označena piktogramem znázorňujícím kozu.

Hedvábná vlákna

Vlákna z hedvábí se v potahových textiliích užívají od prvopočátku jejich výroby. Jsou pevná, velmi jemná, příjemná na omak, bohužel výrobky z nich patří k těm dražším. Jsou k nám dováženy z Francie pod názvem lyonské hedvábí.

Umělá vlákna na potahové látky

Věda a výzkum dnes přináší velké množství technických syntetických vláken, která mají některé vlastnosti mnohem lepší než vlákna přírodní. Umělá vlákna jsou vyráběna v různých kvalitách, nejčastěji se však snaží svým vzhledem přizpůsobit některým z přírodních materiálů. Viskóza Z chemických vláken je viskóza nejvíce podobná bavlně, saje dokonce lépe než bavlna, je splývavá, ale velmi snadno se mačká a špiní. Polyester Polyester je vysoce odolný v oděru, jeho negativní stránkou je elektrostatický náboj a tendence žmolkovatět. Polyamid Polyamidová vlákna jsou na omak podobná vlně, třením bohužel také vytvářejí elektrostatický náboj a také se trochu žmolkovatí. Polyakryl Tato polyakrylonitrilová vlákna jsou zcela nevhodná pro výrobu textilií do veřejných prostranství. Tento materiál je hořlavý a při hoření uvolňuje nebezpečný, jedovatý plyn – kyanovodík.

ab
ab
ab
ab
ab