Kategorie

Nové odrůdy ovocných dřevin – podzim 2006

Kdo by si chtěl nechat ujít nějakou novinku, zvlášť když má zálusk na ovocné stromky. Několik zajímavých odrůd se objevilo na podzimním trhu a bylo by škoda o nich nevědět.
Šlechtitelé se tentokrát opravdu vytáhli. Připravili pro nás sadbu odolnou proti chorobám, takže až stromky zaplodí, budeme mít jablíčka jak na výstavu. Dvě nové odrůdy jabloní domácí provenience potěší jak zahrádkáře, tak i velkopěstitele. Luna je křížencem odrůd Topaz x Golden Delicious a z každé z nich si přinesla ty nejlepší vlastnosti. Vzrůstnost a celkový vzhled stromu připomíná Golden Delicious. Shodná je i doba zrání, v první polovině října. Plodnost je raná, vysoká a pravidelná, protože Luna je dobrým opylovačem. Po Topazu Luna zdědila vybarvení plodu. Žlutá základní barva je překryta slabým oranžovým líčkem. Dužnina je nažloutlá, pevná, křehká, velmi šťavnatá, a výrazně aromatická. Chuť i pevný vzhled si plody uchovávají od listopadu až do dubna. Významnou vlastností odrůdy Luna je jen nepatrná náchylnost k padlí a naprostá odolnost ke strupovitosti. To vše bez potřeby používat chemickou ochranu. Luna je odrůdou vhodnou pro zahrádky do středních a teplejších poloh.

Zimní odrůda jabloně se pěstuje na standardních podnožích jako zákrsek nebo čtvrtkmen

Stará jabka v novém šatu

Zimní odrůda Red Topaz je červeným "bratříčkem" původní odrůdy Topaz. Liší se pouze zbarvením plodu a dřívější sklizní, která nastupuje o deset až čtrnáct dní dříve, než je u výchozí odrůdy běžné. Nejcennější vlastností odrůdy Red Topaz je opět rezistence proti strupovitosti bez použití chemie, takže se můžeme těšit na hladká a zdravá jablka. Z kuchyně zahraničních šlechtitelů pěstitele zaujme  odrůda Schniga, která vznikla jako červená mutace odrůdy Gala. Intenzívně zářivě červené plody jsou šťavnaté a kvalitou se řadí ke světové špičce. Domovem nové odrůdy Schniga je Itálie, proto si žádá teplé polohy, kde dozrává již koncem září. Kromě perfektních plodů strom vytváří korunu nenáročnou na řez, což ocení zejména zahrádkáři.

Konečně si pochutnáme na šťavnatých švestkách, které nepadají pod strom, ale pěkně dozrávají na větvích

Odolné peckoviny

Konečně je na světě první odrůda odolná k šarce! Odrůda slivoně Jojo byla testována a výzkumy prokázaly, že ani po přenosu mšicemi a ani po naočkování virem šarky nedochází k infekci touto nebezpečnou chorobou. Jojo je odrůda nenáročná na pěstování, odolná k pozdním jarním mrazíkům. Plodí pravidelně a zraje koncem léta jako švestka domácí. Velkoplodé meruňky z Francie - odrůdy Pinkcot, Sylvercot a Kioto - jsou dostatečně odolné k mrazu i vůči chorobám, velmi rané a se spolehlivou plodností. Pinkcot je jedna z nejvýnosnějších raných odrůd a spolehlivě plodí i v letech s pozdními jarními mrazíky. Je vhodná i pro okrajové pěstitelské oblasti bez zvláštních nároků. Jediným požadavkem je probírka. Rozložitou korunu stromu totiž zatěžují velké plody, které zrají zhruba deset dnů před Velkopavlovickou. Meruňka Sylvercot je plodností i požadavky shodná s odrůdou Pinkcot, liší se pouze světlejší barvou plodů. Polopozdní odrůda Kioto je samosprašná meruňka, která nepotřebuje probírku. Pro okrajové oblasti pěstování je určena i odrůda velkoplodé broskvoně Symphonie. Žlutomasé plody, vhodné pro přímý konzum i zpracování, dozrávají 20 dnů po Redhaven.
ab
ab
ab
ab
ab