Nové ceníky elektřiny budou brzy na světě. Vypátrejte, jestli můžete ušetřit
347
Zajímáte se o to, jakou část vašeho domácího rozpočtu ročně spolykají účty za elektrický proud? Pokud ano, pak byste v těchto dnech měli zbystřit. Už brzy bude jasné, kolik české domácnosti v roce 2017 zaplatí za elektřinu.
Na sklonku listopadu zveřejní Energetický regulační úřad své cenové rozhodnutí, podle kterého pak dodavatelé stanoví výši plateb pro koncové odběratele. A rozdíly mezi jednotlivými obchodníky s energiemi mohou být propastné!
Jaké budou ceny elektřiny v roce 2017? To prozatím není jisté. Odborníci na energetiku cenové zemětřesení neočekávají a předpovídají, že se platby za elektřinu oproti letošku příliš nezmění. Pravdou ale je, že ceny elektřiny na světových trzích během roku 2016 dramaticky stouply, a tak jsou ve svých vyjádřeních opatrní i energetičtí experti.
Zdražení elektřiny na burze se do plateb domácností pravděpodobně promítne se zpožděním, neboť obchodníci s energiemi elektřinu i plyn nakupují s velkým předstihem, aby měli dostatečné zásoby obou komodit pro případ nečekaného výpadku dodávek. Zvýšení cen tedy domácnosti dříve či později pocítí, ale nikdo zatím neví, kdy přesně k jejich nárůstu dojde.
Odhalení ceníků elektřiny se blíží
Co tvoří cenu elektrického proudu a kdy se veřejnost dozví, kolik za jeho dodávky v příštím roce zaplatí? Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková na tiskové konferenci, která proběhne 29. listopadu, oznámí výši regulované složky ceny elektřiny, která představuje přibližně 55 % z celkové platby. Úřad také zveřejní svůj odhad koncové ceny elektrického proudu. Odběratelé tak získají rámcovou představu o tom, kolik za elektřinu zaplatí. O finálních cenách ovšem rozhodnou dodavatelé.
Neregulovanou složku cen energií stanovují jednotliví dodavatelé. Ti nové ceníky většinou zveřejňují nejpozději 2. prosince. Přestože nové sazby budou platné až od 1. ledna 2017, změna cen musí být ze zákona oznámena o 30 dní dříve. Dodavatelé si tak musí pořádně pospíšit – pokud by termín nestihli, hrozila by jim ztráta zákazníků, kteří by mohli využít zkrácené desetidenní výpovědní lhůty.
Právě neregulovaná složka ceny způsobuje, že se platby za elektřinu mohou u různých dodavatelů významně lišit. Patří váš dodavatel mezi ty levnější, nebo jsou jeho ceny naopak přemrštěné? To vám prozradí srovnání cen elektřiny. Abyste zjistili, jak si vaše domácnost stojí, stačí do jednoduché kalkulačky zadat několik údajů a během chvilky se dozvíte, jestli je váš dodavatel ideálním kandidátem na odchod do starého železa. Než ale začnete srovnávat nabídky na trhu, doporučujeme spočítat vaši spotřebu, aby byly výsledky co nejpřesnější.
Úspora se hodí, ale důležité jsou i další parametry
Pamatujte, že ne vždy je dobré sázet na nejlevnější nabídku. Než přistoupíte ke změně dodavatele, doporučujeme zjistit si, jak dlouho je váš vybraný dodavatel na trhu a kolik zákazníků už od něj elektřinu odebírá. Ideálně si přečtěte i nějaké recenze a podívejte se na jeho hodnocení. Tím snížíte riziko, že přejdete k neprověřenému dodavateli, který by vás mohl oklamat.