Kategorie

Nová pračka: Velké prádlo bez námahy

Kvůli stále kvapnějšímu technickému pokroku si dnes nemůžeme být ničím jistí ani při nákupu nové pračky. Jelikož ji vybíráme na dlouhá léta dopředu, měli bychom se poohlížet po typech s nejnovějšími technologickými vymoženostmi.
Jak se ale vyznat v neznámých termínech a označeních, jimiž nás výrobci častují? Na pomoc vám přichází následující text.

Nová automatická pračka má často mnoho nových funkcí. Foto: www.miele.cz

Hlavní kritéria při výběru pračky

Kromě nových technologií, které nám mají usnadnit práci, bychom měli vybírat také podle designu pračky. Líbivý vzhled, malé rozměry a tichý chod – to jsou hlavní plusy praček nové generace. Ani to ale samo o sobě nestačí. Hlavní jsou parametry, které nám dávají informace o funkcích, výkonu, spotřebě elektrické energie a také vody. Z tohoto hlediska je jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality spotřebiče označení energetické třídy, do které je zařazen. Na to bychom se měli zaměřit již v obchodě. Pračky bez velkých nároků na spotřebu elektřiny jsou označeny symbolem A+. Následují pračky třídy A, B, C atd. Porovnejme: pračka v energetické třídě A+ má až o deset procent nižší spotřebu energie než pračka ve třídě s označením A. Ptát bychom se měli i na velikost a objem bubnu pračky. Čím je větší, tím více prádla pračka vypere při jednom cyklu, což s sebou přináší také úsporu času, vody a energie.

Nové technologie vedou k úspoře

Mnohé hospodyňky si nevědí rady s tím, kolik prášku je třeba na určité množství prádla. I zde nás zastanou moderní přístroje. Pračka si totiž prádlo sama zváží a následně vyhodnotí, jaké množství prášku je pro danou váhu prádla optimální. To nám kromě pohodlí přináší i vyšší účinnost praní. Práci nám usnadní i další funkce posledních let – díky novým technologiím můžeme prádlo „ždímat“ až při rychlosti 1 800 otáček za minutu. Možnost automatické regulace spotřeby vody v závislosti na množství a druhu prádla pak považujeme téměř za samozřejmou. Výrobci nabízejí také specializované programy na zvláštní druhy oděvu, jako je například sportovní obuv.

Čím větší je velikost a objem bubnu pračky, tím více prádla můžeme vyprat při jednom cyklu. Foto: www.miele.cz

Programy praček téměř na cokoli

Zdokonaluje se rovněž systém péče o prádlo. Díky funkci rychlého praní tak můžeme šetrně a kvalitně vyprat i větší množství prádla během dvaceti minut. Výhodné jsou také programy na ochranu před únikem vody z pračky – tomu brání například dvojitá přívodní hadice, některé pračky jsou vybaveny také akustickým alarmem. O obsluze a funkcích pračky máme dokonalý přehled díky LCD displejům, na nichž vidíme všechny údaje, které před a během praní potřebujeme sledovat. Ukáže se nám zvolený program, teplota vody nebo čas, kdy bude praní prádla dokončeno. Staré tradice výrobci překonávají i v parametrech hlučnosti. Téměř neslyšný chod moderních praček oceníme zejména tehdy, nemáme-li pro praní vyčleněnou speciální místnost, ale využíváme například koupelnu nebo kuchyň.
ab
ab
ab
ab
ab