Pořád v nás ale zůstává ta chuť vystavovat. Nakoupit broušené skleničky, hrnečky z růžového porcelánu, keramické sošky nebo jinou krásu a postavit ji za sklo, kde ji může obdivovat návštěva. Otázka tedy zní: Vitrínky ano, nebo ne?
Máte co vystavovat?
Taky si z dětství pamatujete obývací pokoj s prosklenými skříněmi, za kterými se postupem času nahromadilo něco jako trojrozměrný obrázek radostného normalizačního života? Polévkové mísy po babičce, pohlednice z Karlštejna, kamínky z dovolené v Jugoslávii, vaše Mokré vysvědčení... Mělo to svoji poetiku, ale možná je načase v zařizování bytu trochu dospět. Nemusíte mít rodinnou kroniku pořád na očích. Koneckonců stejně brzy začne připomínat zasklené miniskladiště a návštěvy v tom zmatku spíš nebudou vědět, kam s očima.
Doma jako v muzeu
Jinou verzí jsou klasické starožitné příborníky, do kterých opravdu patří výhradně sváteční nádobí, a možná pár rodinných portrétů. Tady je potřeba hlavně dát pozor, abyste si zbytečně nenarušili rodinnou pohodu tím, že vyrobíte uprostřed obýváku svatyni, na kterou se nesmí sahat. Je dobré vést děti k tomu, aby s věcmi zacházely opatrně, ale proč zbytečně vytvářet nová místa, kam se "nesmí"?
Stylová věrnost
Víme, co nedělat, ale jak tedy vitrínu vybrat, pokud ji opravdu do bytu chceme? Jako vždy tu platí: Příčetnost především. Nekupujte cokoli jen proto, že to zrovna spadá do kategorie "vitrína" a není to úplně nejošklivější. Pamatujte si, pořád jde o kus nábytku, který nevyměníte tak snadno ani lacino jako zubní kartáček. Než za něj dáte peníze, dobře zvažte, jestli se k vám domů opravdu hodí. Odpovídá stylu pokoje? Nebude působit jako pěst na oko, když mezi retro nábytek postavíte moderní skříňku se skleněnými stěnami? A nebylo by lepší sehnat něco jiného než béžovou klasiku na šedých kovových nožkách?
Ta správná velikost
Stejně podstatné je respektovat prostor jako celek a nepostavit do něj skříň, která bude vypadat buď směšně malá, nebo naopak obří. Chcete pracovat s větším kusem nábytku? Vyberte si skříň se skleněnými stěnami a použijte ji třeba jako originální předěl (podobně jako se používá akvárium).
Skleník bez skla?
Když už vybíráte, možná by stálo zamyslet se i nad tím, jestli po skleníku netoužíte trochu zbytečně. Jde vám hlavně o to, abyste nemuseli často utírat prach? Uvnitř prosklené skříně se práší také, i když o něco míň, a udržovat lesklý povrch trvale bez šmouh taky není žádná legrace.