Kategorie

No fakt! Rohožka, která zachytí každé smítko

No fakt! Rohožka, která zachytí každé smítko
Člověk už je vůči takovým předváděcím reklamám á la telešopink důkladně slepý. Přesto se ale někdy objeví překvapení. Nenápadný stánek na veletrhu Nový byt a dům s pár rohožkami tlumených barev nebyl obsypán zájemci. Přesto rozložené příslušenství zaujalo, cože se to tam nalézá?
 

Cesty jsou teď obzvlášť bahnité. Údržbě obuvi i podlahy v čistotě aby člověk věnoval dennodenní péči. A tady ještě navíc na zemi leží v úhledných sektorech uspořádaná nízká plechová vanička - a v ní písek, štěrk, blátíčko a kalná tekutina. Následuje pruh rohožek:

  • vpravo hrubá plastová rohožka na očištění největších nečistot spolu s rákosovou rohožkou pro dočištění mokrých skvrn
  • vlevo jediná tmavozelená ukoptěná rohožka, vypadá napohled jako huňatý froté kobereček

Na dotazy paní vystavující ochotně demonstruje: vkročí do marastu v plechové vaničce a párkrát důkladně zaboří podrážky do blátivé kaše. Pak vykročí vpravo na plastovou rohožku a párkrát šoupne končetinou, pokračuje dál na rákosovou rohožku, opět párkrát očistí podrážku  - a pak vykročí na přiložený pás bílého papíru. Dalo se to čekat: mokré špinavé otisky "vzorku" podrážky na bílém pásu ulpívají, ale žádné kusy špíny neopadávají - zůstaly na běžných rohožkách. Nastává druhá fáze ukázky, co zelená rohožka vlevo dokáže: Opět se paní vystavující rázně postaví do mokrého blátíčka a vykročí na zelenou rohožku vlevo, pak vcelku ledabyle přešlápne a pokračuje na papírový pás. A nic! Opravdu nic... Hned se zajímám, jaký je o tyto rohožky zájem - teď v zimě zvláště všechny  obchody, butiky, lékárny, kanceláře, zkrátka místa hojně navštěvovaná řeší, jak udržet podlahovou krytinu v použitelném stavu. Překvapivě je prý zájem hlavně ze strany soukromých majitelů bytů a lékařů. A čím je to způsobeno, že je rohožka tak účinná? Spodní strana je z kaučukové gumy, aby vlhkost neprosákla na nášlapnou vrstvu podlahy. Vlákna rohožky jsou asi 1-1,5 cm vysoká, aby zachytila co nejvíce míst podrážky a jsou složena ze směsi mikrovlákna a bavlny, aby byla opravdu perfektně savá. A daří se, za touhle  rohožkou zůstal papír bílý. A cena? Pohybuje se plus/mínus kolem 500 Kč, záleží na velikosti plochy rohožky. Zádrhel tu ale je: tuhle rohožku v kamenném obchodě neseženete, neobjednáte ji ani v e-shopu; zatím ji nabízejí na výstavách a veletrzích k bydlení, případně je možné ji objednat na dobírku.

ab
ab
ab
ab
ab