Štěrk, valouny, oblázky nebo kůra používané k tvorbě povrchů jsou poměrně levnými materiály a snadno se pokládají. Mají zajímavou strukturu, dodávají zahradě lehkost a uvolněnost.
Štěrk a kamenná drť
Štěrk nebo kamenná drť jsou levné materiály. Existuje velké množství druhů, velikostí a barev, od bílé, po šedou a hnědou až k černé. Pamatujme, že po hrubším štěrku se chodí hůře, proto je lepší použít jemnější. Bílý štěrkDekorativní bílá kamenná drť je z kalcifikovaného křemene. Na slunná místa bychom ho neměli používat, protože při vystavení intenzivnímu slunečnímu svitu nepříjemně září a odráží světlo.Žulová drťČerný štěrk se vyrábí z černé žuly, šedý získáme zase ze šedé žuly. Tento štěrk působí decentně až formálně.Růžový štěrkRůžový štěrk se vyrábí například z vápence.Valouny a oblázkyValouny a oblázky jsou těženy ze dna vodních toků. Jsou charakteristické svým zaobleným tvarem, což je velmi příjemné při chůzi. Existují různé velikosti, od nejmenších o průměru kolem tří milimetrů (tzv. grit), po standardní, tzv. hráškové valouny až po hrubou plnicí směs z pazourkového kamene.Sypané materiály jako záhonPlochu vysypanou tenkou vrstvou štěrku, valounků nebo malých oblázků můžeme využít jako zajímavý záhon. Do těchto štěrkových zahrádek se hodí nejlépe rostliny, které se množí samovýsevem.Rostliny tenkou vrstvu snadno prorůstají a jsou tak ideální pro vzcházení semen. Tento přirozený styl osázení se hodí do venkovského prostředí. Štěrk by měl vypadat upraveně a nezarůstat plevelem, proto ho čas od času uhrabeme a odstraníme ty vzcházející rostlinky, které v něm nechceme.Štěrk v létě funguje stejně jako kůra jako mulčovací vrstva, v zimě zabraňuje tomu, aby semena nebo semenáčky rostliny prosákly vodou. Sypký materiál můžeme také nasypat do míst, kde se žádným rostlinám nedaří, například pod stromy, a zakrýt tak nevzhledná místa a plochy.Kamenný trávníkJemný štěrk nebo menší valounky obložené krajovými cihlami nahradí i trávník. Oproti pravému trávníku se lehce udržuje a po celý rok vypadá dobře.Štěrk je možné uhrabávat do různých abstraktních vzorů. Můžeme si také pomocí cihel vytyčit různá pole, která zasypeme různobarevnými sypacími materiály.
Příprava pro sypký povrch
Podklad sypkého povrchu musí být důkladně zpevněn. Pokud se tyto nezpevněné povrchy nebudou dotýkat ploch s tvrdým povrchem, musí se pevně ohraničit, aby se štěrk nerozesypával do okolí. Jakmile nám povrch zevšední, můžeme ho bez starostí vyměnit za jiný.
Mulčovací kůra
Drcená kůra stromů se používá k vytvoření měkkého povrchu. Je vhodný pro místa, kde se pohybují děti, protože zabrání například úrazu při pádu. Kůra se hodí nejvíce do zahrad, kde je dostatek dřevin. Měkký povrch z drcené kůry vytváří v celé zahradě pocit přirozenosti a navíc krásně voní. Na místa, kam budeme sypat kůru, nejdříve položíme textilní podklad. Nevýhodou tohoto materiálu je to, že ho silný vítr může snadno rozfoukat.