Kategorie

Nezpevněné povrchy na zahradě

Nezpevněné povrchy na zahradě
Než se rozhodnete pro dlážděné cesty, zkuste zvážit, jestli vaší zahradě nebudou spíše vyhovovat nezpevněné povrchy s využitím štěrku nebo kůry. Sypané materiály můžeme použít jak na malé, tak na velké plochy.

Takový povrch může být využit také jako kontrastní plocha k větší, zpevněné ploše, kde pomůže rozbít jednotvárnost povrchu a přidá mu na zajímavosti. Štěrk, valouny, oblázky nebo kůra používané k tvorbě povrchů jsou poměrně levnými materiály a snadno se pokládají. Mají zajímavou strukturu, dodávají zahradě lehkost a uvolněnost.

Štěrk a kamenná drť
Štěrk nebo kamenná drť jsou levné materiály. Existuje velké množství druhů, velikostí a barev, od bílé, po šedou a hnědou až k černé. Pamatujme, že po hrubším štěrku se chodí hůře, proto je lepší použít jemnější.

Bílý štěrk
Dekorativní bílá kamenná drť je z kalcifikovaného křemene. Na slunná místa bychom ho neměli používat, protože při vystavení intenzivnímu slunečnímu svitu nepříjemně září a odráží světlo.

Žulová drť
Černý štěrk se vyrábí z černé žuly, šedý získáme zase ze šedé žuly. Tento štěrk působí decentně až formálně.

Růžový štěrk
Růžový štěrk se vyrábí například z vápence.

Valouny a oblázky
Valouny a oblázky jsou těženy ze dna vodních toků. Jsou charakteristické svým zaobleným tvarem, což je velmi příjemné při chůzi. Existují různé velikosti, od nejmenších o průměru kolem tří milimetrů (tzv. grit), po standardní, tzv. hráškové valouny až po hrubou plnicí směs z pazourkového kamene.

ab
ab
ab
ab
ab