Kategorie

Nezapomeňme ve čtvrtek 4. prosince uříznout větvičky na barborku

Správně utrhnout a opatrovat větvičku kvetoucí uprostřed tuhé zimy, tzv. barborku není zas tak snadné. Větvička se musí uříznout až po setmění. Určitě to nemusí být jen třešeň, ale třeba višeň či zlatice. Podmínkou úspěchu je, aby větvička byla maximálně dvouletá až tříletá s velkým množstvím květních pupenů.

Odkud pochází tradice

4. prosince je svátek svaté Barbory, patronky všech horníků. Traduje se, že pokud dívce do Štědrého dne rozkvete, do roka se vdá. Aby to bylo úplně správně, rozkvetlý proutek by si dívka měla dát do šněrovačky, aby si ho mládenec všimnul a dovtípil se, že se chce slečna vdávat. Ale na rovinu, kdo z nás dnes ještě používá šněrovačku.

Větvičky nejen z třešní

Většinou na svátek svaté Barbory dívky trhají třešňové větvičky. Mohou to být také větvičky z  višní, švestek, někde i z meruněk, jabloní a hrušní. Hlavně, když rozkvetou.

 I barborka má svůj řád

Větvička se musí uříznout po setmění. Čerstvě nařezané barborky není dobré přenášet ihned do tepla. Je dobré je nechat v tmavém, vlhčím a jen mírně teplejším místě alespoň dvě, tři hodiny. Spodní část větviček potom upravit delším, šikým řezem.

Teplota je důležitá

Nařezané větvičky pak doma celé ponoříme do vlažné vody, a to na 8 – 12 hodin. Teprve potom je dáme do vázy. Pokojová teplota kolem 22 stupňů větvičkám bohatě stačí. Do tří týdnů by měly nakvést. Pokud se pupeny začnou rychle rozvíjet, vázu přenesme na několik dnů do chladnějšího prostředí. Pokud se pupeny nebudou chtít rozvíjet, nechme vázu s barborkou v blízkosti  topení.
Voda ve váze prý musí být každý den čerstvá, přinesená dívkou od pramene či studny v ústech, až z nich se má zvolna vypustit do nádoby s větvičkami. Tady vidíme, že tradice bývala opravdu přísná...

Myslíte-li si na více chlapců….

Pozor, milé slečny. Říká se, že pokud dívka myslí na více chlapců, musí si opatřit více větviček. Takže si nakupte dostatečné množství váz a každou větvičku si označte jménem hocha. Oním vyvoleným bude pak ten, jehož proutek rozkvete ze všech nejdříve.

Rada z dávných časů na závěr

V čase adventním a vánočním jsme příchylnější vyslechnout si tradice, doporučení a zvyky našich předků. Říkávalo se například, že pokud chce někdo  rozpoznat, která ze sousedek je čarodějnice a chce  uhranout domácí zvířata nebo dokonce manžela, sváže rozkvetlou větvičku do věnečku a vezme si ji na Boží hod do kostela. Když se při mši svaté skrz tento věneček podívá, budou prý čarodějnice vypadat, jako by seděly zády k oltáři.

Přejeme vám splnění vašich vánočních snů a přání.

ab
ab
ab
ab
ab