Stolní lampa je elektrospotřebič jako každý jiný. Když kupujeme ledničku, také chceme vědět, jakou má spotřebič spotřebu. Podle průzkumu 61% dotazovaných nakupuje elektrospotřebiče podle jejich příkonu, 39% se rozhoduje převážně podle ceny a vzhledu výrobku.
Lampička s rodným listem
Proto při výběru neposuzujme jen to, jak lampička vypadá a zda se do interiéru hodí, ale hlavně se informujme na její vlastnosti. Proto by nás, kromě rozměrů a materiálu svítidla, měly zajímat zejména údaje na štítku výrobce. Tento "rodný list" najdeme na obalu nebo přímo na lampičce. Získáme z něj informace o základních technických parametrech: materiál, z něhož je lampa vyrobena, druh zdroje a počet kusů, typ závitu objímky, maximální výkon ve wattech, stupeň izolace a stupeň zabezpečení proti úrazu elektrickým proudem.
Bezpečné světlo
Další údaj se týká izolace elektrického zařízení (dvojitá izolace se označuje dvojitým čtverečkem). Důležitá je i ochrana proti vodě a prachu. Označuje se symbolem IP a číselnou hodnotou. Čím vyšší je hodnota, tím je svítidlo bezpečnější. Například svítidla do vlhkého prostředí koupelen by měly mít hodnotu nejméně IP 44. Dokonale prachotěsné a vodotěsné provedení je označeno hodnotou IP 68. Mimo jiné si také ověříme, zda má vybrané osvětlovadlo platnou homologizaci (zvanou prohlášení o shodě), což je doklad povolující prodej na našem trhu. U výrobků z asijských tržišť bychom zpravidla hledali marně. Nemůžeme pak ani očekávat servis nebo dostupné náhradní díly.
Když účel světí prostředky
Stolní lampa má vydávat světlo s vyváženým spektrem, které je nejvíc podobné dennímu světlu, bez oslnivého efektu. Pro čtení, psaní, rýsování i práci u počítače stačí slabší zdroj, protože při umělém osvětlení lidské oko snese intenzivní světlo jen určitou dobu. V opačném případě si nenávratně zrak poškozujeme.
Úsporné zdroje šetří energii
Před nákupem již musíme vědět, jaký zdroj a výkon vlastně od lampičky požadujeme. Na výběr je žárovka, zářivka či halogenový zdroj. Stejně důležitý je druh závitu na objímce pro pozdější výměnu světelného zdroje, protože použití silnější žárovky, než udává výrobce, se určitě nedoporučuje. Teplo, které žárovka vydává, může objímku spálit a způsobit zkrat. Zanedbatelný není ani fakt, že vhodnou volbou žárovky ušetříme spotřebu energie. V úsporné žárovce nevzniká světlo žhavením wolframového vlákna jako v klasické žárovce, proto spotřebuje méně elektrické energie a přitom je až pětkrát výkonnější. Vyšší cena se nám několikanásobně vrátí, protože životnost úsporných zdrojů může dosáhnout až patnácti let.