Kategorie

Nevíte si rady s výběrem tapetového vzoru?

I v oblasti tapet samozřejmě existují módní trendy, to však neznamená, že byste se jich měli za každou cenu držet. Při hledání těch nejlepších tapet zvažte jak klasické, tak trendové možnosti.

Různý design a barvy tapet mohou vyvolávat různé proměny prostoru. Nesprávným výběrem můžete porušit harmonickou atmosféru. Proto si raději zajeďte do speciální prodejny. Tady nemusíte hned kupovat,  stačí se nejdřív poradit s odborníkem. Samotný nákup pak můžete provést v levnějším velkoobchodě nebo hypermarketu či hobby marketu. Obecně platí, že jednotlivé vzory doplňují celkovou „náladu“ různě, ale při vhodné kombinaci barev, vzoru a nábytku můžete dosáhnout lepšího výsledku, než při malbě nebo výzdobě stěn dekoračními materiály.

Pruhy

Tapety se vzorkem pruhů vždy vytvářejí dojem výšky a jsou tedy ideální pro prostory, kde potřebujete vyvolat pocit vznášejícího se stropu. Nepoužívejte tapety s pruhy na nerovných stěnách - čistými ostrými liniemi pruhů bude zvýrazněno i lehké zvlnění.

Vzorky bez směrové orientace

Poslední móda přináší na trh mnoho tapet, které mají směrově nezvýrazněný, téměř hladký nátěr, připomínající design rozmývané malby. Pozor, u tapet s těmito vzorky může být dost obtížné vytvořit nenápadně přechody mezi jednotlivými pruhy, protože zde neexistuje přesný vzorek, který by od napojování odvedl pozornost.

Květinové vzory

Obecně se takové tapety nalepují snadno, protože jejich husté vzory snadno zakrývají spoje pruhů. Velké květinové vzory by se měly používat ve velkých místnostech, jinak může vzor vyvolávat dojem, že je pokoj menší, než je ve skutečnosti. Drobné květiny navozují atmosféru venkovského prostředí a jsou ideální pro nerovné nebo mírně hrubé zdi. Roztříštěný vzorek tapety totiž odvádí pozornost od případných nedostatků.

Jednotlivé motivy

Tapety s jedním či dvěma motivy, které se opakují, musí být nalepovány s maximální přesností. Pokud nejsou pásy nalepeny kvalitně, budou jakékoli nedostatky velmi zřetelné. Přestože dosažený efekt je moc hezký, není práce s těmito tapetami pro začátečníky nejjednodušší.

Scenérie na tapetě

Někteří výrobci dodávají  tapety s obrazy krajiny. Aby vznikl přesný obraz, musí být pruhy tapety nalepeny na stěnu v určeném pořadí. Tento neobvyklý efekt může působivě doplnit výzdobu místnosti, pokud velikost obrazu odpovídá rozměrům dané stěny.

Vzory, které se vracejí

Některé klasické vzory zřejmě nikdy nevyjdou z módy a nezestárnou (např. známý fleur de lys – neboli kosatcovitý tvar). Mnohé z těchto obrázků ale dávají místnosti dosti formální dekorativní ráz a tento faktor je proto třeba při volbě vzoru tapety zohlednit.

ab
ab
ab
ab
ab