Kategorie

Nevíte kam se sekačkou? Pořiďte si zahradní domek

Nevíte kam se sekačkou? Pořiďte si zahradní domek
Především na jaře a na konci léta řeší řada zahrádkářů otázku, kam uskladnit zahradní sekačku a další zahradní vybavení. Takovou možnost nabízí zahradní domek či zahradní chatka
, která lze využít i nad rámec pouhého uskladnění materiálu a lze ji i krátkodobě obývat. Zahradní domky se tak řadí do dvou skupin, a to na:

Malé zahradní domky o rozloze kolem 10 m2 a méně

Takové domky mají jednokřídlé dveře a jsou vhodné pro uložení menších věcí, jako je například sekačka na trávu, gril, jízdní kolo nebo příslušenství k bazénu. Malý zahradní domek se nejlépe staví na štěrkový základ, který musí mít hloubku 10cm ve tvaru půdorysu domku. Štěrk musí být utužený a řádně zarovnaný. Další možností je umístit domek přímo na trávu, avšak v případě dřevěného zahradního domku musíme myslet na řádné ošetření dřeva proti vlhkosti a použití izolační folie.

Střední a velké zahradní domky o rozlohách 12 m2 a více

Takto velké zahradní domky mají většinou již dvoukřídlé dveře a mohou sloužit pro uskladnění i větších zahradních pomocníků jako je například zahradní traktor. Řada těchto domků lze dovybavit jednoduchým nábytkem a domek tak může sloužit pro přespání nebo krátkodobou rekreaci. Pro střední a velký zahradní domek je již zapotřebí pevný základ, který se může provést ve dvou variantách:
  1. Základová deska: vytvoření 30 cm hluboké jámy, přičemž je 15 cm vyplní štěrk překrytý PE folii, následuje 6 cm betonová vrstva překrytá rohoží, která je následně překrytá zbytkem betonu.
  2. Lehčí varianta: vytvoření 30 cm jámy, která je vysypána štěrkem a následně pokryta betonovými dlaždicemi o rozměru 30x30 cm.
Vždy mějte na paměti, že při pořízení zahradního domku na nářadí ať již dřevěného, plechového nebo plastového je zapotřebí dbát na celkový dojem a zvolit si ten pravý materiál a styl, který vám bude ladit s celkovou kulturou zahrady a vzhledem vašeho domu.

Typy zahradních domků dle materiálu:

Plastové zahradní domky: tyto domky jsou tvořeny z polypropylenu a polykarbonátu. Jsou odolné proti přírodním živlům, skoro bezúdržbové, poskytují dostatečný úložný prostor, v případě potřeby více místa je možnost napojení na další (modulový systém stavby). Plechové zahradní domky: jsou vhodné k celoročnímu využití i za obtížných přírodních podmínek díky jejich největší odolnosti, antikorozní ochraně a přesto velké flexibilitě pro snadné přemístění. Dřevěné zahradní domky: jsou oblíbenou variantou díky využití přírodních materiálů, vzhledem, možnosti výběru dřeva a stylu v jakém budou postaveny. Nevýhodou je potřeba pravidelné údržby. Pamatujte na fakt, že pro zvýšení životnosti vámi vybraného zahradního domku musí být vždy správně udělán podklad, který musí být pravoúhlý a vždy zarovnaný. Pokud nejste sami staviteli, nedělejte základ sami, raději požádejte odbornou firmu o jeho vytvoření.
ab
ab
ab
ab
ab