Kategorie

Nevítaní hosté - jak s nimi žít bez úhony či se jich elegantně zbavit?

Nevítaných hostů v domě, statku, stodole či zahradě může být spousta. Lze se jich však zbavit různými způsoby a předejít tak mnoha nepříjemnostem.

Myši, potkani a krtci

 
Asi nejméně vítanými jsou na zahradách či v okolí nemovitostí hlodavci. Mylně si lidé myslí, že mají u domu krysu, jelikož se tento druh hlodavce v České republice vyskytuje téměř minimálně. Většinou se jedná o potkana, který na rozdíl od zmiňované krysy nevyhledává čisté prostředí.
 
 
Potkan přenáší řadu nemocí a je řazen mezi velmi inteligentní zvířata. Jeho odolnost je zarážející, jelikož se dokáže přizpůsobit i radioaktivnímu prostředí. Je odolný proti mnoha jedům. Jeho zuby dokáží prohryzat i železobeton. Na potkany i další hlodavce platí nejvíce prevence, tedy pořádek. Čistota jim vadí a raději se přemístí k sousedům, kde si budou lebedit ve špinavé stodole plné starého sena. Velice těžko se zbavuje hlodavců, a i když se nejedná o eleganci, je nejlepší je chytit do pastí, které je usmrtí.

Nebezpečné choroby

Na hlodavce platí také kocouři či pejsci. Ne vždy je schopna vyhnat kočka potkana, který může být skutečně velký. Po zápase s potkanem se kocour může nakazit různými nemocemi, které jsou přenosné i na lidi. My doporučujeme při větším výskytu hlodavců nejprve pořádně uklidit prostředí, v němž se vyskytují. Odstranit veškeré zbytky obilí a jiných zásob potravin. Když ani toto nepomůže, pak volejte deratizéra.
 
Velkou paseku nadělá u dětí tolik oblíbený krteček. Malý, slepý tvor, který se živí hmyzem ve svých tunelech je velmi nepopulární u golfistů a také u všech zahrádkářů, kteří chtějí mít svůj trávník v co nejlepším stavu. Jeden krtek nadělá hotovou paseku a platí, že čím dříve jej dostaneme, tím nám hrozí menší riziko infarktu po zhlédnutí jeho díla.
 
 

Ptáci

Název písně, který je však častou otázkou zahrádkářů, když jim špačci okusují třešně, anebo jahody. Ano, i ptáčci zpěváčci jsou pro některé nepříjemnou návštěvou. Zejména v období sklizně ovoce (třešní, višní, malin, jahod, rybízu) si může každý zahrádkář všimnout zvýšeného počtu ptáčků na svém pozemku. Užitečná drobotina, bojující proti hmyzu, rozčiluje zahrádkáře nejen pasekou, kterou při neodborné sklizni nadělá, ale též výkaly. Proti ptactvu se dá bránit neetickým způsobem, když ze svých stromů majitel odstraní jejich hnízda (před zahnízděním).
 
Špačky, kosy a další létavé tvory zastraší panák uprostřed louky anebo vrtulka z pet lahve. Úspěch mají stará CD, zavěšená na stromech či poblíž záhonů. Právě disky CD a jejich lesk děsí ptáky. Ti si při lesku myslí, že na ně útočí nějaký dravec a okamžitě vzlétnou. Každý, kdo chce bojovat proti hmyzu, by měl být za každou vlaštovku nad svoji zahradou rád. Nikoliv naopak.

Kuny a lasičky

Lesní zvěř, která stále více migruje za potravou do měst, se živí všeličím. Kuny ani lasičky neodolají vejcím. Proto jsou jejich oblíbeným útočištěm zahrady, kde lidé chovají drůbež.
 
Tchoř nepohrdne ani slepičkou. Proto je třeba jej co nejdříve zneškodnit. Na tyto škůdce platí pasti. Dají se též uspat za pomocí uspávací střely a poté převézt do lesa. I když toto se nedoporučuje.

Užitečný ježek

Kdo má ježky na zahradě, ten má vystaráno. Ježek je totiž postrachem hadů, hmyzu i drobných hlodavců. Ani toto roztomilé zvířátko se však nedoporučuje chytat do rukou, jelikož má blechy.
ab
ab
ab
ab
ab