Na českém trhu se objevila novinka v podobě tzv. neviditelného obrubníku. Jedná se o velmi užitečného pomocníka při realizaci zahrad, zakládání nových cest a záhonů nebo oddělování dvou různých ploch. Jeho výhody a přednosti si popíšeme v následujících řádcích.
Jak takový neviditelný obrubník vypadá?
Neviditelný obrubník je v podstatě kus chytře navrženého, plně tvarovatelného plastu, s jehož pomocí lze za krátkou chvíli vytvarovat jakýkoliv záhon, čí oddělit travnatou plochu od dlažby. Obrubník a plastové hřeby, určené k jeho připevnění do země, jsou vyrobený z polypropylenu, hřeby do tvrdšího, kamenitějšího podloží pak z oceli. Obrubníky se vyrábí v několika variantách, přičemž jsou vždy stejně dlouhé (1 metr). Výška obrubníku se mění dle potřebného způsobu použití, a to ve variantách 45, 60 (58mm), 80 (78mm). Varianta obrubníku 60 je konstruována tak, že do něj lze uložit jednoduchou elektroinstalaci či rozvody pro závlahy.
Vytvaruj si záhon dle vlastního přání
Obrubník je možno vytvarovat do zevní i vnitřní zatáčky, čímž je dána možnost vytvořit záhon téměř jakýchkoliv tvarů. Stačí jen obrubníky na rubové straně, ve středu každého pole, nastříhat a ohnout do požadovaného tvaru. Spojení obrubníku k sobě je zajištěno pomocí připravených zámků. Vytvořený obrubníkový pás spojen bez jakýchkoliv mezer. Po rozvržení požadovaného tvaru záhonu, pak už stačí jen vykopat základ pro uložení (hluboký dle typu obrubníku 45, 60, 80 mm a široký cca 10cm) a obrubník položit. Dokonalé připevnění k zemi zajistí již zmíněné plastové či ocelové hřeby dlouhé 300 mm. Vykopanými drny překryjeme odhalené obrubníky, zalijeme vodou a záhon je připraven k dalšímu zpracování.
Výhody neviditelného obrubníku
Ve srovnání s betonovými obrubami uvádí výrobce neviditelného obrubníku hned několik výhod. Proti klasické cestě, kdy musíte vykopat široký a hluboký základ pro betonový obrubník, podsypat jej podkladovým materiálem, zhutnit a obrubník betonovat, má neviditelný obrubník hned několik předností. Jednou z největších výhod je časová a finanční úspora. Když si srovnáte náklady na těžké, betonové obruby a ostatní použitý materiál (cement, štěrk pro výrobu betonu a podložní štěrk, voda) a technické zařízení (míchačka, řezačka obrubníku, kolečka, vodováha, přívod elektrické energie, zednická lžíce, lopata a krumpáč), vychází z boje jako vítěz neviditelný obrubník.
Náklady vyjdou více než o polovinu levněji, co se týče rychlosti práce, úspora času je až 84%. Navíc není nutné čekat, až beton zaschne. Doba „zrání“ betonu závisí na povětrnostních podmínkách a pohybuje se okol o 3-4 týdnů.
Jednoduchá montáž bez zedničiny
Montáž je velice snadná, rychlá a velice „čistá“. K zapravení obrubníku do země budete potřebovat jen rýč na vykopání podkladu, motyku na jeho zarovnání, štípací kleště či větší nůžky na nastřižení obrubníku při jeho tvarování a kladivo na jednoduché ukotvení obrubníku pomocí plastových hřebů. Po instalaci nelze obrubníky téměř vidět, čili Vám v žádném případě nenaruší ráz zahrady. Záhon je dokonale oddělen od trávníků, takže tráva nebude do záhonu prorůstat. Hodí se na tvarování cest a jiných ohraničených ploch a použít je lze pro všechny druhy povrchů. Nespornou výhodou je uložení elektroinstalace a vodoinstalace. Z praktické stránky lze vyzdvihnout také pohodlné sekání trávníku až k okraji oddělené plochy, kde by betonový obrubník vadil.
V neposlední řadě je třeba říct, že v případě potřeby lze obrubníky lehce demontovat a znovu je použít v jakémkoliv jiném, novém tvaru. Obrubníky jsou lehké, plně funkční ihned po instalaci a náklady na jejich dopravu jsou minimální.