Kategorie

Netypické barvy v interiéru? Nebojte se růžové ani černé

Více než 80 procent lidí se při nákupu zboží rozhoduje podle barev. Důležité jsou i barvy v interiéru. Nemusíte se však omezovat pouze na klasické barvy, vybírat můžete také z netradičních odstínů.
Pokud je správně zkombinujete s nábytkem i doplňky, můžou podpořit požadovanou atmosféru v místnosti.

Růžová nepatří jen holčičkám. V obýváku posílí přátelskou náladu

Trendem interiérových barev jsou pro letošek odstíny růžové. Ačkoliv jde o běžnou barvu, málokdo si troufne ji umístit i jinam než do dívčího dětského pokoje. Růžová přitom v interiéru vytváří pocit harmonie, uklidňuje a zároveň povzbuzuje k citové otevřenosti a komunikativnosti. Do růžové proto slaďte například obývací pokoj, kde se obvykle odehrává většina rodinného dění. Naopak se příliš nehodí do kuchyně, neboť zvyšuje chuť na sladké. „Při využití růžové barvy v obývacím pokoji je na místě střídmost, aby celková podoba prostoru nevyvolala nechtěný dojem kýče. Bohatě postačí částečná růžová výmalba, případně vkusné doplňky či kusový nábytek. K teplému odstínu růžové na stěně se nejlépe hodí čistě bílá obývací stěna nebo nábytek v čokoládově hnědém provedení,“ doporučuje Petra Triščíková z e-shopu s nábytkem MT nábytek. Bát se nemusíte ani červené či purpurové barvy, které působí dynamicky, zvyšují aktivitu a posilují soudržnost.

Zářivé barvy posilují hravost, hodí se do dětského pokoje

Zářivé i neonové odstíny vyvolávají pocit radosti, svěžesti, spokojenosti, podporují dobrou náladu a povzbuzují kreativitu. Připomínají přirozený zdroj světla, které příznivě účinkuje na lidskou psychiku. Ale nic se nesmí přehánět, protože přemíra neonu různých odstínů může nechtěně působit až psychedelicky a vyvolávat nevolnost. Výraznými barvami můžete příjemně ozvláštnit dětský pokoj, protože podporují hravost a fantazii, a tím i vývoj dítěte. Zatímco platí, že v ostatních místnostech by měl převládat jeden barevný odstín neonu, v dětském pokoji se nemusíme bát ani kombinace více zářivých tónů, jako je například růžová a zelená. Výrazné neonové barvy jsou vhodné pro drobný kusový nábytek, například poličky, taburety či židle.

S černou v ložnici šetřete. Stačí doplňky nebo malý nábytek

Dodnes tabuizovanou interiérovou barvou je černá. Ta umí vyvolat pocit neklidu, úzkosti, deprese i smutku. Pokud ji použijete správně, dokáže místnost otevřít v elegantním a moderním světle. Černá se nedoporučuje na velkoplošné stěny a měla by sloužit spíš jako doplňková barva ke kontrastním odstínům, jako je bílá. Můžete ji však využít rafinovaně, například na výklencích, dekoru stěn či plochách menších rozměrů. Černá se hodí například do ložnice, kde působí tajuplně, elegantně i sexy. Nejčastěji sáhněte po černobílé kombinaci v podobě malého nábytku, jako jsou noční stolky či skříňky, nebo ji zkuste na drobných doplňcích. „Pro méně odvážné je správným krokem šedá barva, která vyjadřuje eleganci, preciznost a důstojnost. Působí klidně a vyváženě, zvlášť ve stříbřitém provedení,“ přiblížila Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek. Podobnou atmosféru jako černá či šedá v ložnici vyvolává také fialová barva, která navíc podporuje usmíření hádek.
ab
ab
ab
ab
ab