Zima vyhnala „zaryté“ zahradní nadšence ze zahrad do vnitřních prostor. Ovšem i pobyt v interiérech si odjakživa zpříjemňujeme pokojovými rostlinami. Krom klasických druhů, jak je fíkus, dracéna, zelenec, ibišek či fialka, existují spousty netradičních pokojevek ozdobné květem, či jen listem. V dnešním článku si pár z nich přiblížíme blíže.
Dizygotheca elegantissima
Není zase tak neznámá pokojová rostlina, ale přesto jsme se rozhodli začít s touto krásnou, listem ozdobnou pokojovou. Dizygotheca elegantissima pochází z Nové Kaledonie. Tam jako strom dorůstá výšky 15 metrů. Listy jsou 6-8 četné, jemné a pilovité, tmavě zelené barvy. Starší listy nabývají na šířce. Má ráda světlé stanoviště, bez přímého slunečního svitu, s minimální teplotou v místnosti 15°C, optimum je pak 20-22°C. Důležité je rosit rostlinu na list, tím zabráníme i výskytu svilušek. Substrát udržujte stále vlhký, ale nesmí přeschnout.
Radermachera sinica
Tato rostlina k nám byla dovezena z Tchajwanu počátkem 80. let. Listy jsou zpeřené, dlouhé 20-70 cm o šířce 15-25 cm, lesklé a tmavé. Rademachara vypadá jako malý stromek. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu. Zalivku pakujeme až je substrát z vrchu suchý. Vyžaduje ovšem častější rosení na list. Co se teploty týče, není nikterak náročná. Přes rok postačí běžná pokojová, v zimě by však neměla klesnout pod 15°C. Přihnojujeme jednou za 14 dní v době od dubna do srpna komplexním hnojivem pro pokojové rostliny.
Sinningia – gloxínie
Gloxínie pocházejí z tropických pralesů Brazílie. Jedná se o vytrvalé byliny s oddenkovými hlízami ozdobné květem. Listy má vstřícné, široce vejčité, květy pětičetné, jednotlivě, nebo ve vrcholíku. Barva květů je červená, modrá, růžová a bílá, dle hybridu. Gloxínie jsou háklivé na přímé sluneční záření v jarních a letních měsících. Rostlina je náročná na teplotu, kterou bychom měli držet v rozmezí 22-24°C bez větších výkyvů. Vyžaduje trvale vlhký substrát a rosení na list. Důležité je dodržovat teplotu zálivkové vody na 20-23°C, jinak se na listech objeví žlutohnědé skvrny. Substrát namíchejte z rašeliny a minerální zeminy v poměru 3:1.