Kategorie

Netradiční nábytek do bytu či domu 2.díl

Hádáte se doma o židli a už vás to nebaví. Nechejte si udělat židli s vaším obličejem. Doživotní místo máte zaručeno
 

Pořiďte si do domu či bytu židle, které nenabízí žádné zavedené obchody s nábytkem v Evropě ani jinde na světě. Nechte si udělat nábytek na míru a uvidíte, že vysokou cenu židlí a stolu díky originalitě hodíte za hlavu.

Židle s obličejem

Inženýr Tomáš Cidlík z Frýdku – Místku se věnuje dlouhá léta uměleckému zpracování dřeva, kovu a kamene. Jeho výrobky můžete vidět na území České republiky i v cizině. Mistr řezbář dokázal navázat na tradici bratrů Braunerových z Rejvízu v Jeseníkách, kde v jejich původní restauraci nedaleko rašelinišť a mechových jezírek měli stálí návštěvníci restaurace své židle. Židle s obličeji jim za peníze zhotovili přímo bratři Braunerovi. Vždy, když návštěvníci do restaurace přišli a židle s jejich portrétem byla obsazena, tak musel člověk, který na ní seděl, místo uvolnit.

Židle jako živé

Tomáš Cidlík vyrábí přesně takové židle dnes a některé z nich jsou k vidění i na Rejvízu. „Příchozí je obdivují, protože židle vypadají jako živé. Největší kuriozitou pak je, když přijde do restaurace člověk, který je na židli zobrazen. To se turisté nestačí divit,“ říká s úsměvem na tváři servírka restaurace Rejvíz, kde je z původních židlí bratří Braunerů vytvořeno muzeum.

Práce na dlouhé hodiny

Jedinečné židle vyrábí řezbář ve své dílně. Předlohu mu většinou tvoří fotografie osoby, které bude židle patřit. Řezbář musí nejdříve připravit polotovar z lipových trámků, tzv. spárovku. Lípa by měla být dostatečně vysušená, aby se nekroutila.Ruční vyřezání opěráku dle předlohy   trvá od tří do pěti dní.
 

Portrétovat holohlavé je snazší

„Některé obličeje jde udělat rychleji. Obecně holohlaví chlapi bez fousů a zkrášlovacích ozdob se řežou snadněji. Rozhodně je to práce titěrná hlavně v konečné fázi kdy je třeba vymodelovat originální výraz portrétovaného. Pak opravdu stačí malá nepozornost a už máte před sebou někoho úplně jiného,“ říká Tomáš Cidlík.

Autor by měl portrétovaného poznat

„Z tohoto pohledu je pro mne lepší, když se s portrétovaným alespoň na hodinku setkám. Když pak pracuji na jeho podobizně, automaticky se mi vybavují jeho rysy a grimasy.“ Ve chvíli, kdy je obličej vyřezán, čeká jej dokonalé vybroušení a v případě, že si zákazník přeje, je podobizna barevně namořena. Po vysušení a jemném přebroušení nanáším závěrečné laky nebo voskovou polituru.

Židle z dubu i jasanu

Zatímco já se zabývám řezbou, můj přítel stolař připraví sedák. Jako materiál v současné době nejčastěji používáme jasan. V penzionu Rejvíz, kde jsem začínal před osmi lety, jsou všechny židle z dubu. Samozřejmě že se nevěnuji jen této činnosti,“ říká Tomáš Cidlík, který ročně vyrobí na cca 50 židlí.

Vyšší cena odpovídá kvalitě

Cena židle se pohybuje v řádech několika tisíc korun. Kromě ruční práce však výrobce slibuje vysokou kvalitu. „Židle, které jsou na Rejvízu anebo i jinde, jsou užívány denně. Sedají si na ně děti i dospělé osoby, jejichž váha přesahuje sto kilogramů. O poškození mnou vyrobené židle zatím zprávy nemám. Snad jen, kdyby byly použity při hospodské bitce, tak by mohlo dojít k jejich poškození,“ konstatuje s úsměvem na tváři řezbář.

Dárek pro dědečka? Židle s portrétem vnoučka přeci

Speciálním dárkem mohou být pro dědečky židle, kde je jejich tvář i s vnoučetem. „Sem tam dělám opěrky k židlím, na nichž jsou zobrazeni manželé při stříbrné či zlaté svatbě. Myslím si, že takovýto dárek je skutečně originální a jistě každého obdarovaného potěší,“ pokračuje Tomáš Cidlík.

Je libo šperk ze dřeva?

Kromě ručně vyřezávaného nábytku Tomáš Cidlík vyrábí ze dřeva také šperky. Působivě mohou byt či dům vyzdobit řezbářem vyráběné reliéfy. Motiv koně potěší milovníka těchto zvířat. Myslivci zase ocení motivy sv. Huberta. „Za svoji kariéru jsem udělal reliéfů celé desítky. Každý je jiný a každý je originál,“ hodnotí kariéru řezbář. Samozřejmě že stejně jako ostatní řezbáři pracuje se dřevem a múzou na tvorbě soch. „Některé sochy jsou pohádkové, jiné mají motivy náboženské.

Mistr řezbář tvoří dle fantazie i na zakázku

Samozřejmě že tvořím dle nápadu nebo na zakázku. Tak se tvoří, ale daleko hůře,“ zakončuje Tomáš Cidlík.Mistr řezbář se zúčastňuje sochařských plenérů. Zájemci o jeho dílo jej mohou zastihnout na jeho stránkách www.cidlik.cz, kde je zobrazena většina jeho děl. Právě přes jeho stránky si lze netradiční, ale krásný kus nábytku objednat.

ab
ab
ab
ab
ab