Kategorie

Netkané textilie a škůdci

Netkané textilie šetří půdní vláhu, snižují rozdíly mezi denními a nočními teplotami a chrání rostliny před chladem, prudkým deštěm, silným větrem a před kroupami.
Jak významnou roli hrají netkané textilie v ochraně rostlin před škůdci, si mnozí zahrádkáři ještě neuvědomují. V některých případech je chemická ochrana neúčinná, a přitom použití netkaných textilií zcela postačí.

Jahodníky pokryté netkanou textilií se nezaplevelují a plody bez styku s půdou nehnijí

Nepřítel škůdců

Netkané textilie jsou výbornou ochranou proti dřepčíkům, které způsobují největší škody u vzcházejících ředkviček, ředkví a pekingského zelí. U brukvovité zeleniny je textilie účinná i proti plodomorce zelné. Netkané textilie chrání i proti vrtalce pórové, a to nejen na póru, ale i na cibuli kuchyňské a česneku. Tímto způsobem můžeme ochránit i česnek proti houbomilce česnekové. Účinná je i proti housenkám bělásků a jiných motýlů, ale i proti obávané květilce zelné. Trochu problematičtější je již ochrana proti pochmurnatce mrkvové, mandelince bramborové a mšicím, kde je třeba textiliemi pokrývat plodiny jen v době, kdy dochází k jejich náletům. V případě použití proti květopasu jahodníkovému je třeba vědět, že v době květu musejí být rostliny jahodníku odkryty, aby mohly být opyleny. Totéž platí i pro okurky a ostatní druhy tykvovitých druhů zeleniny (cukety, patizony). Vyšší vlhkost rostlin i vzduchu pod netkanými textiliemi může být příčinou výskytu chorob houbového nebo i bakteriálního původu, jako jsou různé plísně – např. okurková, cibulová, plíseň šedá. Proto je vhodnější v době výskytu uvedených chorob textilie včas sejmout.

Netkaná textilie u brambor je účinná v době náletu mandelinky bramborové

Snadné upevnění textilie

Potřebujete něco potáhnout, zavěsit, zatemnit nebo předělit místnost závěsem? Pomocí rychloupínacího profilu to hravě a pohodlně zvládnete bez šití, lepení či spojování šrouby. Z nářadí potřebujete jen pilku na úpravu požadované délky profilu. Rychloupínací profil je v podstatě drážka a tyč z pružné umělé hmoty. Tyč s textilií nebo fólií vtlačíte do drážky a je hotovo. Upevnění je dáno sevřením profilu, které lze v případě potřeby snadno uvolnit a textilii vyměnit. Celá sestava se vyrábí buď z pryže nebo plastu v různých délkách. Plastové provedení je v několika barevných odstínech s možností výběru tvarových modifikací. Profil můžete vyzkoušet i k upevnění netkané textilie. Lépe se vypne a manipulace je také snazší.

ab
ab
ab
ab
ab