Kategorie

Nestačí vám předpověď? Pořiďte si meteostanici

Mít vlastní přesné informace o meteorologických podmínkách ve vašem bydlišti je nejenom zajímavé, ale především užitečné. Vyberte si novou meteostanici.
 

Jakou meteostanici si vybrat?

Meteostanic je v současné době celá řada, v cenových relacích zhruba od 500 Kč až po několik tisíc, stačí si jen vybrat. Poměrně přesnou a dobře vybavenou meteostanici pořídíte za cenu kolem 1 500 Kč. Základní členění meteostanic je na elektronické (digitální) a mechanické (analogické). Mezi analogické stanice patří klasické barometry doplněné vhlkoměry a rtuťovými teploměry. Lze dokonce pořídit i přenosné meteostanice pro ty, kdo se bez přesného měření neobejdou ani na cestách. Při výběru asi bude roli hrát i vzhled (krása analogických stanic) a přehlednost displejů (velikosti v rozmezí 120 x 100 mm) u digitálních stanic.

Co všechno meteostanice umí?

Většina meteostanic zobrazuje čas a datum automaticky řízený radiovým signálem DCF (vysílač v Německu) a poskytuje předpověď počasí pomocí ikon. Z meteorologických charakteristik je v základní nabídce všech stanic na displeji měření vnitřní a vnější teploty vzduchu a to jak ve stupních Celsia, tak také ve Farenheitech, relativní vlhkost vzduchu a teplotu rosného bodu, hodnotu tlaku vzduchu, ale rovněž ukazatel tendence počasí a předpovědi počasí v podobě symbolů (polojasno, oblačno, zataženo, déšť). Složitější stanice s anemometrickými čidly ukazují i rychlost a směr větru, a některé stanice dokonce udávají rychlost větru v nárazech, čas západu a východu Slunce a fáze Měsíce. K některým meteostanicím lze také připojit čidlo na měření UV indexu, který udává, jak dlouho se můžeme zdržovat na přímém slunečním záření bez ochranných prostředků. Složitější meteostanice vás informují i o tzv. „wind chill“, tedy hodnotě tzv. pocitové teploty. Mnozí z nás také ocení ukazatel slabé baterie nebo dálkový ovladač. Některé meteostanice dokonce slouží i jako budík nebo jsou vybaveny USB kabelem pro propojení s počítačem.

Na jakém principu meteostanice fungují?

Meteostanice měří aktuální stav meteorologických prvků buď klasickými přístroji, v případě analogických meteostanic, nebo elektronickými čidly u stanic digitálních. V případě, že stanice poskytuje i předpověď počasí, pak je tato předpověď založena na aktuální hodnotě tlaku vzduchu a jeho zaznamenané změně v několika posledních hodinách. Pokud je tlak nízký, nebo rychle klesá, předpokládá stanice obecně zvýšení oblačnosti a výskyt srážek, při vysokém tlaku vzduchu a jeho vzestupu pak stanice předpovídá vyjasnění. Samozřejmě, že spolehlivost takových předpovědí není stoprocentní a v podstatě má smysl nanejvýše na několik málo hodin a stanice také budoucí vývoj časově nespecifikuje.

Jak správně meteostanici nastavit?

U každé meteostanice by měl být návod, který obsahuje informace o napájení – většina stanic pracuje na 1 nebo 2 AA (tužkové) baterie. Dále o počtu a možnostech příslušenství – jako jsou venkovní senzory, a rozsah měření jednotlivých parametrů. Například rozsah měření vnitřní teploty je nejčastěji od -9,9 do 59,9 °C, venkovní teploty -29,9 °C do 69,9 °C a měření relativní vlhkosti vzduchu od 1 do 99 %. Pro počáteční správné nastavení meteostanice je nezbytné přesné zadání tlaku vzduchu (v hPa) a nadmořská výška (m). Některé stanice také vyžadují počáteční nastavení zeměpisné délky a šířky. Venkovní čidla se většinou přidělávají na venkovní rám okna, zábradlí od balkónu nebo venkovní altány a není třeba je nijak nastavovat či kalibrovat. Přenos údajů mezi čidly a stanicí je většinou bezdrátový.

Opravdu profesionální stanice

Dnes již existuje nová kategorie meteostanic, u nichž na rozdíl od jiných, není zobrazovaná předpověď  založena jen na měření tlaku, ale je založena také na příjmu předpovědi počasí, zpracovávané profesionálními švýcarskými meteorology dvakrát denně. Stanice přijímá kódovaná data METEOTIME, která obsahují předpovědi počasí pro 60 regionů Evropy až na 4 dny dopředu. Stanice dále zobrazuje varování před nebezpečnými meteorologickými jevy  – intenzivními bouřkami, vytrvalým deštěm nebo silným větrem.

ab
ab
ab
ab
ab