Kategorie

Nespalte se při koupi plastových oken

Nespalte se při koupi plastových oken
Kvalita plastových oken se skrývá uvnitř Plastová okna mají stavebníci v ČR stále v oblibě, je to především kvůli dobrému poměru kvalita - cena a bezúdržbovosti. Není totiž nutné, kromě běžného omytí, nějak zvlášť pečov

Kvalita plastových oken se skrývá uvnitř

Plastová okna mají stavebníci v ČR stále v oblibě, je to především kvůli dobrému poměru kvalita - cena a bezúdržbovosti. Není totiž nutné, kromě běžného omytí, nějak zvlášť pečovat o jejich povrchovou úpravu. Přesto mohou plastová okna skrývat některá úskalí, se kterými je nutné počítat již při výběru. V oboru plastových oken je v současnosti v ČR velká konkurence, to umožňuje zákazníkům získat velmi výhodné cenové nabídky, protože výrobci a dodavatelé se o jejich přízeň přímo perou. To ale s sebou nese i potenciální riziko, že za super nízkou cenu můžete pořídit plastová okna nízké kvality. Krize stavebního trhu přinesla velký úbytek původně českých výrobců. Řada firem, které ještě před pár lety vyráběly plastová okna, produkci zastavily a nyní prodávají okna jiných producentů, tuzemských i zahraničních. Kvalita plastových oken se tak může dost lišit, proto je třeba ptát se po jejich původu, kdo je skutečně vyrábí. Kvalita plastových oken se většinou pozná až za pár měsíců. Nejčastěji se nedostatky objeví v zimě. Pokud nejsou plastová okna dobře vyztužena – kvalitní ocelovou výztuhou, může se stát, že se křídla zkroutí a okna pak nejdou seřídit. V zimě tak do bytu táhne, špatně se zavírají. Kvalita se tak skrývá uvnitř profilu a zákazník prakticky nemůže poznat, zda si koupil kvalitní plastová okna.

Nízká cena plastových oken nemusí být vždy výhrou

Tlak na cenu plastových oken a výběr té nejlevnější nabídky může tak často vést ke zklamání. Výrobce levných plastových oken totiž nejsnáze ušetří třeba právě na výztuze, kde to zákazník ani nemůže poznat. „Plastová okna s pokroucenými křídly většinou nejsou opravit“, říká produktová manažerka tradiční české značky OTHERM okna Ing. M. Tomčíková, „bohužel se na nás často obracejí zákazníci, kteří koupili v minulosti levná okna nejasného původu a nyní neví, kam se mají obrátit kvůli servisu“. Základní požadavky na plastová okna jsou jasné, úspora tepla, ochrana před deštěm, hlukem, prachem a spolehlivá funkce. Aby vše optimálně fungovalo, je potřeba mít okna vyrobena z kvalitního plastového profilu. Plastová okna musí být vždy dostatečně vyztužena – to je mimořádně důležité zejména u oken větších rozměrů. Důležitou roli hraje osazení spolehlivým celoobvodovým kováním, které umožňuje jejich bezproblémovou funkčnost.

Dodavatele plastových oken si pečlivě vybírejte

Plastová okna ovlivní kvalitu bydlení na dlouhou dobu. Stejně důležité jako okna je i kvalita jejich zabudování. Spojení okna s ostěním má vliv na vznik tepelných mostů kolem okna, kde pak může docházet k prochlazování a kondenzaci vody. Při výběru dodavatele je tak potřeba myslet i na montáž a vybrat si zkušené a profesionální dodavatele služeb. Údržba a seřízení plastových oken je jednoduché, ale může se stát, že po pár letech budete potřebovat odborný servis. Při pořizování plastových oken je dobré myslet i na tuto eventualitu a vybírat si prověřeného a zkušeného dodavatele. Výběr českého výrobce plastových oken se může ukázat jako výhra mj. i kvůli tomu, že nemusíte překonávat jazykovou barieru.

ab
ab
ab
ab
ab