Kategorie

Nepříjemnost: mravenci v bytě

Máte také tu zkušenost, že se k vám mravenci ve vlnách vracejí a nelze se jich natrvalo zbavit? Svět bydlení vám nabízí několik rad, jak tento nepříjemný hmyz účinně likvidovat.
Je možné, že některé z níže uvedených rad jste již vyzkoušeli a byly neúčinné. Jiné se vám budou zdát naopak nesmyslné a hloupé. Věřte ale, fungují téměř na 100 %, ovšem podle druhu mravenců a způsobu, jakým se k vám do bytu dostávají. Obecně lze říci, že na mravence zabírají i jiné než chemické metody, ovšem v případech, kdy se nejedná o mravence faraony. Na tento druh platí jediné – dezinsekce.

Způsobů, jak bojovat s mravenci, je více

Chemické hubení mravenců

Na dezinsekci je třeba najmout si specializovanou firmu, kterých je na trhu dostatek. Kvalitu poznáte dle certifikace ISO. Cena takového vymýcení mravenců je zavislá na velikosti bytu a rozsahu zasažení. Je také běžné, že se tento proces opakuje minimálně dvakrát-  s odstupem několika týdnů, aby došlo k vyhubení těch mravenců, kteří byli při prvním postřiku ještě ve stádiu vajíčka. Velmi účinným a mnohem méně nákladným způsobem hubení mravenců jsou takzvané stanice. Jedná se o malé plastové domečky, ve kterých je ukryt jed. Tyto domečky se kladou na místa, kde je výskyt hmyzu nejhustší. Mravenci si do nich nalezou, jed jim zůstane na končetinách, a tak ho zanesou do hnízda, kde zahubí ostatní mravence. Tyto domečky dodává na trh řada firem a cenová relace tohoto řešení se pohybuje v řádech desítek korun. Existuje samozřejmě také celá řada postřiků od nejznámějšího Biolitu až po specializované přípravky, které používají dezinsekční firmy.

Tzv. stanici koupíte za cca 65 Kč

Odkud se berou a co tady chtějí

Při volbě způsobu, jakým se zbavíme mravenců, je také důležité zjistit, jak se tito nevítaní hosté do bytu dostali. Nejčastější variantou jsou spáry mezi podlahou a zdí. Problém ale nastává, mají-li mravenci hnízda na mnoha místech za zdmi. V tomto případě bude rovněž nejúčinnější dezinsekce. Do některých spár se mravenci mohou dostat také z venkovního prostoru, to znamená například skrze špatně těsnící balkónové dveře. V tomto případě je řešení nasnadě. Spáry utěsníme a mravence jednorázově vyhubíme. Odpovězme si také na otázku, proč k nám mravenci vlastně lezou. Jednak za teplem a jednak za potravou. Jejich opětovnému výskytu se tedy dá zabránit, pokud dobře uskladníme veškeré potraviny. Nejlepší jsou pevné skleněné nádoby s nepropustným uzávěrem. Když u vás mravenci nebudou mít co jíst, jednoduše odtáhnou za potravou.

Jedna paní povídala ... a ono to funguje

Pokud s mravenci začínáte bojovat a nechce se vám sáhnout ihned po chemických prostředcích, existuje pár rad, které rovněž fungují. Jedná se převážně o silně aromatické látky, které je odpuzují a někdy i hubí. Platí, že uvedené suroviny se nasypou do míst největšího výskytu mravenců, případně na „mravenčí cestičky“. Velmi účinné jsou látky jako skořice, jalovec, majoránka či hřebíček. Pomáhá také kypřicí prášek či soda. Účinná je také běžně dostupná domácí chemie, jako je jar, ocet, acetonové ředidlo či Savo. Tyto postřiky ovšem značně znepříjemní váš pobyt v místnosti. Pokud využijete méně drastických metod, pomohou vám zbavit se mravenců alespoň pro jednu sezonu a příště už budete vědět jak na ně. Drastičtější metody jsou samozřejmě účinnější a trvalejší, ale také o poznání nákladnější. Záleží na vás, na tom, nakolik vám drobní mravenečkové obtěžují život.
ab
ab
ab
ab
ab