Kategorie

Nepodporujte úklidem domácnosti týrání zvířat: 1. díl

Většina drogerie a čistících prostředků pro domácnost je stále testována na zvířatech: Opravdu chcete podporovat zbytečné týrání zvířat a platit za to svými penězi? Každoročně je na celém světě použito pro pokusy nejméně 115 milionů zvířat. Tyto pokusy jsou nejen velmi kruté pro zvířata, ale i značně nebezpečné pro lidi.

POKUSY NA ZVÍŘATECH V EU AŽ DO ROKU 2013

Mnoho lidí žije v domnění, že pokusy na zvířatech již byly v Evropě dávno zakázány, alespoň tedy testování kosmetiky a drogistických přípravků pro domácnost. A výrobci je v tomto omylu rádi utvrzují. Opak je bohužel pravdou: jak kosmetika, tak ostatní drogerie jsou stále většinou na zvířatech testovány. A to i přesto, že testy na zvířatech jsou v podstatě neprůkazné a tedy zbytečné. Lidský organismus se od zvířecích těl samozřejmě liší a reaguje jinak. Jsou-li výsledky testů na zvířatech nespolehlivé, pak jde ale o neetické týrání. O tom, jak konkrétně testy probíhají, se lze informovat v mnoha reportážích, které zde nelze reprodukovat; jsou to příběhy drastické.
Netestováno na zvířatech; foto: www.netestovanonazviratech.cz

KOSMETIKA VERSUS PROSTŘEDKY PRO DOMÁCNOST

Předně je třeba zdůraznit, že legislativa regulující testování kosmetiky na zvířatech je mnohem pokročilejší, než regulace testování prostředků pro domácnost - tedy pracích prášků, saponátů, osvěžovačů ad. Od roku 2004 platí v EU zákaz testování finálních kosmetických výrobků na zvířatech, který se ale netýká jednotlivých složek kosmetických produktů. Česká legislativa je v tomto směru pokročilejší než ta evropská: V ČR není legální provádět ani testy dílčích složek, a to bez výjimek. To ale neznamená, že se na našem území kosmetika testovaná na zvířatech prodávat nesmí nebo že si firmy nemohou testy zadávat v jiných státech.

2009: ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY S VÝJIMKAMI

Od března 2009 platí zákaz testování kosmetických složek na zvířatech v rámci celé EU i zákaz obchodování s kosmetickými výrobky a kosmetickými složkami testovanými na zvířatech. Zákaz ale není úplný, je uděleno mnoho výjimek, především pro tři typy testů. Úplný zákaz testování kosmetiky a jejích složek bude v EU platit až od března 2013. I poté ale bude legální prodej výrobků testovaných před tímto datem po neomezeně dlouhou dobu.
Kocour - ilustrační foto; Archiv redakce magazínu Svět bydlení

DROGERIE SE BUDE TESTOVAT NA ZVÍŘATECH DÁL

Prostředků pro domácnost se ale netýká žádný z těchto zákazů (ani v ČR, ani v EU), protože nejsou nikde jasně definovány a neexistuje tedy žádná legislativa, která by jejich testování regulovala.
O tom, že většina firem něco sice spotřebitelům tvrdí, ale jinak se chová, se dočtete v druhém díle seriálu Nepodporujte úklidem domácnosti týrání zvířat

VEŘEJNOST JE PROTI TESTŮM NA ZVÍŘATECH

Více než 70 % občanů ČR se vyslovuje pro alternativní testování kosmetiky a prostředků pro domácnost a jsou proti testům na zvířatech, přičemž v Evropě jsou čísla obdobně vysoká.

VĚTŠINA VÝROBCŮ TESTUJE, A ZÁKAZNÍKŮM TVRDÍ OPAK

Výrobci a prodejci jsou si obecného mínění velmi dobře vědomi a "šetrnost k přírodě" včetně ohleduplnosti ke zvířatům je důležitou součástí jejich marketingové strategie. Různé symboly zelených lístků, planety, psíků a králíčků je nic nestojí: skutečné poměry jejich výroby totiž nikdo nekontroluje.
O tom, jaké jsou alternativy k testům na zvířatech a o testování čistících a drogistických prostředků pro domácnost, se dočtete ve třetím díle seriálu Nepodporujte úklidem domácnosti týrání zvířat.
Titulní foto: Logo certifikátu HCS a HHPS
Humánní kosmetický standard a Humání standard pro prostředky pro domácnost;
foto: www.netestovanonazviratech.cz
ab
ab
ab
ab
ab