Kategorie

Nepodceňujte pravidelnou údržbu plastových oken

Nepodceňujte pravidelnou údržbu plastových oken
Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé ceně, ale také díky tomu, že kromě umytí není potřeba žádná zvláštní péče o jejich povrch. Ale pozor, všechna moderní okna potřebují občas prohlédnout a provést běžnou údržbu.

Pravidelná údržba zajistí správnou funkčnost plastových oken

Tepelnou izolaci i lehké otevírání a zavírání zajišťuje kování, kterým jsou plastová okna osazena. Kvalitní kování by mělo být celoobvodové plně seřiditelné ve všech směrech. Na vyznačených místech si můžete sami imbusovým klíčem nastavit optimální přítlak. Dodavatel oken by měl s okny poskytnout i návod, jak okna seřídit. Je to obvykle velmi jednoduché a po nějaké době používání je to i nutné. Seřízení je třeba zvláště když jde okno hůře zavírat nebo dokonce drhne. Optimálně nastavený přítlak totiž zajistí maximální úsporu tepla. Kování nejen u plastových oken vyžaduje určitou údržbu. Samozřejmostí by mělo být odstranění případného znečištění, a to platí i o těsnění oken a dveří. Pokud stavíte, je třeba hlídat, aby zbytky zdiva okna nepoškodily. Kamínky nebo jiný stavební materiál musí být také odstraněn z odtokových míst v rámu oken. Výrobce oken by měl také upozornit na případy, kdy je třeba povrch okna chránit například před možnými negativními účinky používaných stavebních materiálů. Zpět ke kování. Aby byl zajištěn hladký a bezproblémový chod kování je třeba je promazávat. Na kvalitním kování by měla být vyznačena místa, kam se kape olej. Nejvhodnější je použít olej na šicí stroje.  Jistotou je postupovat podle návodu k oknům od jejich výrobce.

Podzim – ideální čas pro údržbu plastových oken

Podzim je za dveřmi, a to je také ideální čas na údržbu plastových oken. Můžete to zvládnout třeba při pravidelném podzimním umývání . Proč je dobré seřizovat a promazávat okna na podzim? Nízký rozdíl mezi vnitřní teplotou v bytě a teplotou venku na podzim je ideální k nastavení optimálního přítlaku. Pokud byste seřizovali okna v zimních mrazech nebo naopak v letním parnu, může být výsledek nejistý, a to díky teplotní roztažnosti plastu. Proto není dobré nechávat seřízení a promazání kování u plastových oken třeba až na předvánoční úklid kdy už většinou mrzne.

Plastová okna mají i své nevýhody

Pověst plastových oken bohužel stále provází blud, že nedýchají. Všechna moderní a správně seřízená okna výborně izolují, tedy nesmějí táhnout, bez výjimky. Vše je otázkou větrání a regulaci vlhkosti v bytě. To je ale téma na samostatný článek. Nevýhody plastových oken jsou jiné. Díky statickému náboji přitahují více prach než například dřevěná okna. Ovšem na druhé straně jejich umytí mýdlovým nebo saponátovým roztokem je opravdu velmi snadné. Určitě je to poznání pohodlnější než mytí starých oken, ze kterých se drolil kyt nebo která bylo nutné šroubovat, abychom umyli i vnitřní prostor. Povrch plastových oken je třeba chránit před mechanickým poškozením a naleptáním chemikáliemi. Oprava je totiž většinou složitější než třeba v případě dřevěných oken a při větším poškození je dobré raději zavolat odborný servis. Pokud se poškodí například plastová okna v barevném dekoru lze to v některých případech korigovat pomocí speciálních korekčních fixů. Při běžném používání však zásadní poškození plastových oken nehrozí. Při mytí je třeba zapomenout na použití mycích písků nebo jiných abrazivních prostředků, opatrně je třeba používat i různé drsné mycí houbičky, opatrně je třeba zacházet s použitím chemických čistidel. Pokud budete o svá plastová okna dobře pečovat, budou vám spolehlivě a dlouho sloužit.

ab
ab
ab
ab
ab