Kategorie

Nepodceňte výběr nového koberce

Nepodceňte výběr nového koberce
Máte pocit, že váš koberec by už potřeboval vyměnit? Nebo se chystáte vybavit koberci své nové bydlení?

Než se vydáte do příslušného obchodu, měli byste si promyslet a zajistit několik základních, ke koupi nezbytných informací. První rozhodnutí, které vás čeká, se týká rozměru koberce. Můžete svůj byt vybavit koberci, které se prodávají v metráži. Ty jsou určeny k pokrytí podlahy ode zdi ke zdi. Druhou možností je koberec pevného rozměru, který je dnes hojně k dostání v rozličných tvarech. Je využíván zejména do místností velkých či tvarově netypických. Lze jej však také použít jako předložku nebo k oddělení, případně ohraničení nějakého prostoru.

Ode zdi ke zdi

Pokud jste se rozhodli pro koberec v metráži, pak nejspolehlivější cestou, jak koupit rozměrově správný koberec, je nejen vše správně změřit, ale půdorys také namalovat. Rozměry si poznamenejte ode zdi ke zdi, nikoli pouze od lišt a nezapomeňte připočíst výklenky a 10 cm rezervu. V některých obchodech vám koberec dle vašeho nákresu nařežou. Co se týče řezání, je zapotřebí zmínit, že koberec by měl být nařezán z jedné role a zároveň by měl byt vhodný ke spojování z více pruhů. Při samotném nákupu je možné, že vás zaskočí rozdílnost v cenách, která je dána zejména způsobem výroby. Dražší jsou koberce tkané, u kterých je zaručena životnost okolo 20 let. Levnější variantou jsou koberce česané, které vydrží zhruba 5–10 let. Použité materiály a vzorky jsou na tomto rozlišení nezávislé. Při výběru byste rovněž měli zvážit vhodnost a trvanlivost barev (některé časem blednou) i odolnost koberce vůči tlaku (existují 3 kategorie). Důležitý je také použitý podkladový materiál, přičemž nejčastějšími jsou juta, textilie, pěnový materiál či latex. Nejoblíbenějším podkladem jsou textilie, jelikož je lze uchytit pomocí lepicích proužků, které koberec nejen snadno uchytí ale zajistí i snadné odstranění.

Co při nákupu nezapomenout

Jakmile máte představu, jaký koberec chcete, nezbývá než jej v nepřeberné nabídce najít. Při výběru dejte pozor, abyste vybrali koberec nejen na dotek příjemný, ale také snadno udržovatelný. Než si koberec odnesete z prodejny, zjistěte si, z jakého materiálu je vyroben, z jaké země pochází a určitě také, jaká je nejvhodnější údržba. Pokud se budete rozhodovat o koupi na základě ceny, zeptejte se prodavače, jakým způsobem je stanovena, tedy zda za kus či od metru.

Položení koberce

Předpokládám, že nyní máte výběr koberce úspěšně za sebou a na řadu přichází ta těžší úloha – jeho správné položení. Pokud máte koberec pevných rozměrů, kterému bude příslušet místo někde uprostřed vašeho obýváku, pak je vše bez problémů. Ovšem v případě, že budete koberec pokládat ode zdi ke zdi, není od věci pozvat si odborníka, alespoň napoprvé. Aby váš nový koberec vydržel jako nový co nejdéle, měli byste věnovat pozornost také jeho údržbě. K delší životnosti koberce přispívá pravidelné (alespoň 1´ týdně) vysávání kvalitním vysavačem. To samo o sobě ovšem nestačí a je tedy zapotřebí nechat koberec jednou za čas také odborně vyčistit dle pokynu výrobce. Koberec vám pak nebude tak rychle stárnout a vy nebudete muset tak často absolvovat peripetie s jeho nákupem a pokládáním.

ab
ab
ab
ab
ab