Identifikujte pachatele
Doma nás obvykle mohou potrápit dva druhy molů - mouční a šatní. Všímejte si, k jakému druhu patří zrovna ti vaši. Mouční mají křídla ve dvou jasně oddělených odstínech hnědé, zatímco šatní moli mají křidélka jakoby perleťová a na konci ochmýřená. Ani moučný mol není žádný dáreček, ale vyhodit suché potraviny je obvykle menší oběť než zbavit se většiny garderoby. Všímejte si také toho, kdy a kde se motýlci vyskytují. Pokud zahlédnete jednoho dva moly během větrání nebo po něm, je to vlastně dobrá zpráva - znamená to, že nejspíš ještě nežijí u vás, ale zalétají k vám zvenčí.
Na nic nečekejte
V každém případě neváhejte s nutným opatřením. Poletující moly ihned zabijte. Škodu sice páchají jejich larvy, ale nejlepší je rovnou předejít jejich nakladení. Pokud se zdá, že k vám moli létají spíš odjinud a nemají základnu ve vašem bytě, přijměte preventivní opatření. V případě šatních molů to znamená prohlédnutí všech tmavých zákoutí zejména v šatní skříni a za nábytkem (zvlášť pokud má textilní potah), vysátí prachu a případně nastražení voňavých odpuzovačů. Jednou za měsíc až dva oblečení vyndejte a skříně vytřete, koberce luxujte minimálně jednou týdně. Tip: Pozor na špinavé prádlo! Šatní moli si obzvlášť libují v přírodním textilu, který je nošený, se stopami špíny a potu. Oblečení tedy často perte a nenechávejte špinavé prádlo příliš dlouho na jednom místě.
Nejdřív bez hrubé chemie
Nebývá to vždycky pravidlem, ale na moly babské rady často fungují. Jsou totiž ke svému neprospěchu citliví na určité pachy. Moučným molům bude nelibě vonět například hřebíček, šatní zase nemají rádi aroma levandule a cedrového dřeva. Proto se mimochodem z cedru dělávaly truhly na textil a dodnes se používá jako materiál pro nábytek, který slouží k uskladnění šatstva. Sezónní oblečení uložte do vzduchotěsných obalů a přidejte k nim kostku mýdla. Tato jednoduchá metoda nejen odradí škůdce, ale při správném výběru mýdla také zaručí, že vaše oděvy budou na novou sezónu hezky voňavé.
Co když už u vás moli bydlí?
Proveďte totéž jako při výše popsaných preventivních krocích, ale mnohem důkladněji. Tentokrát budete nejen kontrolovat každý kout a vysávat každý shluk prachu, ale také důkladně prohlédnete a protřepete každý kus oblečení. Moli mají rádi přírodní textilie, obzvlášť vlnu, proto věnujte zvýšenou pozornost oděvům z těchto materiálů. Všechny kousky, u kterých máte podezření na molí populaci, buď vyperte nebo zaneste do čistírny. Nábytek s textilními potahy důkladně vysajte, snímatelné potahy sundejte a vyperte. Pokud se dá pohovka nebo křeslo rozložit na jednotlivé opěrky a polštáře, raději to udělejte, abyste se ujistili, že larvy nežijí někde mezi nimi. Pozor! Pokud je některá věc napadena silně - například se ukáže, že moli pravděpodobně žijí uvnitř pohovky - bez milosti se jí zbavte. Jestliže to neuděláte, budete ji za měsíc vyhazovat s pěti dalšími.