Kvalitní spánek předpokládá, že váš organismus není zatížen příliš vydatnou nebo pozdní večeří, ani nabuzen černým čajem, kávou nebo jiným "probouzečem". Pokud jste se všem těmto věcem vyhnuli a stejně nemůžete spát, zkuste naše rady.
Uložte se ke spánku pořádně
Pokud opravdu nemůžete spát, nezírejte jen tak do tmy. Rozsviťte si a vstaňte, případně jděte do vedlejší místnosti, abyste nevzbudili partnera. Čtěte si, udělejte si bylinkový čaj, pozorujte oknem noční město... A v klidu, pomalu se připravte na odchod do postele. Nespavost je velmi často zapříčiněná tím, že uléháme ke spánku ještě "nastartovaní", v podstatě přímo od počítače, televize nebo dokonce od pracovních restů. Dopřejte si čas na zpomalení. I když vám večer můžete připadat, že jste k smrti unaveni, a usnete hned, váš mozek aktivizovaný prací vás může probudit uprostřed noci.
Předejte zodpovědnost papíru
Všechny povinnosti a zařizování, které se vám právě teď honí hlavou, si sepište a nechte je na ráno. Teď už nic nevyřešíte a nemá smysl se tím trápit. V drtivé většině případů jde o věci, kvůli kterým se opravdu svět nezboří. Nedělejte si nic z toho, že nestíháte všechno přesně v termínech a perfektně. Občasné chyby jsou povoleny nám všem, zvlášť když jde o formality.
Hrajte to
Předstírat spánek za účelem usnutí zní jako pěkně dětinský nápad, ale překvapivě dobře to funguje. Stalo se vám někdy, že jen tak v klidu nad něčím přemýšlíte, a najednou sebou cuknete, jako byste dostali malou elektrickou ránu? To se vaše tělo právě probudilo z mikrospánku, o kterém jste ani netušili. Když zkusíte ospalost hrát a necháte myšlenky jen tak plynout, je mnohem větší šance, že se spánek opravdu dostaví.
Myslete mechanicky
Co tím chceme říct? Většina z nás má nějakou věc, která se dá použít jako mechanické mentální cvičení. Pokud třeba pracujete s čísly, mohou to být nenáročné výpočty. Stejně tak se dají použít jakékoli seznamy jmen nebo věcí, které dobře znáte a budí ve vás příjemné nebo neutrální emoce, případně si můžete vizualizovat cestu, kterou se pravidelně vydáváte. Princip je v tom, že takové cvičení pro váš mozek není namáhavé, ale naopak ho svou jednoduchostí a samozřejmostí uspává.
Vypněte elektroniku
Zdá se to samozřejmé, ale jen málokdo to opravdu dělá. Chce to nejen všechna elektronická zařízení v místnosti uspat, ale zbavit se i jejich červených nebo namodralých "stand by" světýlek, která připomínají, že někde poblíž nás pořád vesele skáčou jedničky a nuly. Je to pididetail, ale vliv skutečně má.