Kategorie

Nemůžete spát? Zkuste naše triky

O spánek vás někdy obírají i ty nejnicotnější věci. Někdy vás ruší drobný nepříjemný detail v ložnici, jindy váš mozek odmítá vypnout. Zkuste mu pomoct malými triky.

Kvalitní spánek předpokládá, že váš organismus není zatížen příliš vydatnou nebo pozdní večeří, ani nabuzen černým čajem, kávou nebo jiným "probouzečem". Pokud jste se všem těmto věcem vyhnuli a stejně nemůžete spát, zkuste naše rady.

Uložte se ke spánku pořádně

Pokud opravdu nemůžete spát, nezírejte jen tak do tmy. Rozsviťte si a vstaňte, případně jděte do vedlejší místnosti, abyste nevzbudili partnera. Čtěte si, udělejte si bylinkový čaj, pozorujte oknem noční město... A v klidu, pomalu se připravte na odchod do postele. Nespavost je velmi často zapříčiněná tím, že uléháme ke spánku ještě "nastartovaní", v podstatě přímo od počítače, televize nebo dokonce od pracovních restů. Dopřejte si čas na zpomalení. I když vám večer můžete připadat, že jste k smrti unaveni, a usnete hned, váš mozek aktivizovaný prací vás může probudit uprostřed noci.

Předejte zodpovědnost papíru

Všechny povinnosti a zařizování, které se vám právě teď honí hlavou, si sepište a nechte je na ráno. Teď už nic nevyřešíte a nemá smysl se tím trápit. V drtivé většině případů jde o věci, kvůli kterým se opravdu svět nezboří. Nedělejte si nic z toho, že nestíháte všechno přesně v termínech a perfektně. Občasné chyby jsou povoleny nám všem, zvlášť když jde o formality.

Hrajte to

Předstírat spánek za účelem usnutí zní jako pěkně dětinský nápad, ale překvapivě dobře to funguje. Stalo se vám někdy, že jen tak v klidu nad něčím přemýšlíte, a najednou sebou cuknete, jako byste dostali malou elektrickou ránu? To se vaše tělo právě probudilo z mikrospánku, o kterém jste ani netušili. Když zkusíte ospalost hrát a necháte myšlenky jen tak plynout, je mnohem větší šance, že se spánek opravdu dostaví.

Myslete mechanicky

Co tím chceme říct? Většina z nás má nějakou věc, která se dá použít jako mechanické mentální cvičení. Pokud třeba pracujete s čísly, mohou to být nenáročné výpočty. Stejně tak se dají použít jakékoli seznamy jmen nebo věcí, které dobře znáte a budí ve vás příjemné nebo neutrální emoce, případně si můžete vizualizovat cestu, kterou se pravidelně vydáváte. Princip je v tom, že takové cvičení pro váš mozek není namáhavé, ale naopak ho svou jednoduchostí a samozřejmostí uspává.

Vypněte elektroniku

Zdá se to samozřejmé, ale jen málokdo to opravdu dělá. Chce to nejen všechna elektronická zařízení v místnosti uspat, ale zbavit se i jejich červených nebo namodralých "stand by" světýlek, která připomínají, že někde poblíž nás pořád vesele skáčou jedničky a nuly. Je to pididetail, ale vliv skutečně má.

ab
ab
ab
ab
ab