Kategorie

Nemovitosti v zahraničí: Apartmán v Alpách za cenu pražského bytu

K moři do vlastního – i tak dnes může vypadat dovolená některých Čechů. Je nákup nemovitosti v zahraničí jen móda, nebo chytrá investice? Záleží jenom na vás.
Nemusíte být zrovna boháči, abyste si mohli vychutnat výhled z vlastní terasy na vlastní kousek pláže, nebo se po celodenním lyžování vrátili do vlastního apartmánu. Někdy za ně zaplatíte méně než za třípokojový panelákový byt v Praze. Zahraniční nemovitosti se staly alternativou k českým chatám a chalupám, a to s jediným rozdílem – budete se muset naučit, jak se v tamním jazyce řeknou třeba „rohlíky“.

„Letní byty“ jsou překvapivě levné

Zkusme si porovnat jednotlivé lokality a typy nemovitostí. Za zhruba jeden a půl miliónu korun – což je dnes cena většího 1+1 v panelovém bytě nebo velkého rodinného domu v severních či západních Čechách – pořídíte nový apartmán na pobřeží Portugalska, krásný dům na některém z řeckých ostrovů nebo byt v alpském lyžařském středisku. Sami vidíte, že možností je hned několik a cena vás až tolik neomezuje. Pohled po příjezdu na letní byt, který vynahradí starosti kolem koupě.

Česká hypotéka na domek u moře

Zákon o dluhopisech umožňuje hypotečním bankám poskytovat úvěr i na nemovitosti, které se nacházejí v některé členské zemi EU. Pro vás to znamená, že veškeré vyřizování hypotéky si můžete odbýt doma. Přesto jde většinou o komplikovaný proces, takže doporučujeme výběr takové banky, která má v dané zemi pobočku. Romantické západy slunce nad mořem mohou být pro vás každodenní realitou. Samozřejmě si můžete vyřídit hypotéku v zahraničí, nevýhodu ale představují smlouvy v cizím jazyce. Jinak se pro žadatele nic nemění: úrokové sazby jsou víceméně stejné a podmínky, za kterých banky hypotéku poskytují, se od českých také velmi neliší.

S realitní kanceláří, nebo na vlastní pěst?

Variant je mnoho. Nemovitost si můžete dnes vybrat na stránkách jedné z mnoha realitních kanceláří a pak se na ni zajet podívat – zde si ale ověřte, zda je stále dostupná, nabídka nemusí být aktuální. Nebo si ji vyhlédnete přímo v průběhu dovolené a pak se realitní kanceláří nechte zastupovat. Také můžete vše podniknout na vlastní pěst. Takový přístup ovšem předpokládá, že se orientujete v místním právu a rozumíte jazyku. Pokud se na místě nedomluvíte, je třeba si obstarat tlumočníka – ideálně soudního, jehož překlady a tlumočení mají právní platnost i před soudem. Otázkou pak je, zda provize vyplacená realitní kanceláři nedosahuje výše plateb za tlumočníka a zda není lepší si některé stresy ušetřit. Podobný výhled z vlastní terasy je už dnes dostupný i Čechům. V každém případě platí v zahraničí stejná pravidla obezřetnosti jako při koupi nemovitosti v Čechách. Na vše se zeptat a vše si ověřit, získat reference o realitní kanceláři a zjistit si územní plány okolí vaší nové nemovitosti (což platí zejména u nové výstavby přímořských apartmánů). Počítejte také s tím, že už jen zájmem o koupi nemovitosti dáváte najevo, že máte dost peněz – tak proč by místní nezkusili nemovitost lehce nadcenit? Rozhlédněte se tedy i v lokálních novinách a u jiných realitních kanceláří, může se stát, že najdete srovnatelnou nemovitost za nižší cenu.

Koupit a pronajímat

Existují dva hlavní důvody, proč si pořídit nemovitost v zahraničí – koupit a pronajmout (buy to rent) a nemovitost pro vlastní potřebu. Třetí typ investic, založených pouze na spekulaci na růst ceny, v poslední době pochopitelně poklesly. S prvním druhem nákupu se pojí další náklady, jako je správa nemovitosti nebo servis pronájmu. Navíc se může stát, že spolu s pravidelně placeným nájmem od nájemce získáte i statut plátce DPH v dané zemi. I když vaše nemovitost vypadá malebně, nekupujte ji bez rozmyslu. Pokud jste si nemovitost koupili pro vlastní potřebu, pak jste jistě vyřešili dopravu – buď je snadno dosažitelná autem, nebo letadlem. Obě varianty lze samozřejmě zkombinovat. V bytě nebo domě můžete trávit vlastní dovolenou a po zbytek roku ji pronajímat tak, aby se vám náklady na pořízení vrátily co nejdříve.

Nejoblíbenější pobřeží pro nákup zahraniční nemovitosti

Jednoznačně vede Chorvatsko, Španělsko a Bulharsko. Východo- a jihoevropská země vás v tomto výčtu asi nepřekvapí, ale proč právě Španělsko? Důvodem je chaotická výstavba a absence britských zájemců, na které mnoho developerů spoléhalo, než jim pád libry doslova udělal čáru před rozpočet. Zejména ve Španělsku jsou byty levnější, než bývaly ještě docela nedávno. Chorvatsko vyniká relativní blízkostí geografickou i jazykovou. Ceny nemovitostí tu v mnoha oblastech klesly až o polovinu (například Hvar). Bulharsko zas bylo až donedávna téměř jistou investicí se zaručeným růstem. Situace je teď jiná a poptávka klesla o dvacet procent i na tak prominentních lokalitách jako je Slunchev Briag a Sveti Vlas. Pokud se pojedete podívat do Španělska, těžko si nepovšimnout rozestavěných domů a prázdných apartmánů, což je v prudkém kontrastu například s Itálií. Situace na španělské pevnině se příliš neliší od situace na ostrovech (Malorka, Menorka, Ibiza), propad cen byl až o čtyřicet procent. Mezi další velmi oblíbené destinace patří italské Toskánsko, Ligurie a ostrov Sardinie. Lépe situovaní Češi si mohou koupit dům na prosluněném jihu Francie.

V Alpách do vlastního

I když je léto, nesmíme zapomínat na oblíbené zimní destinace, jako jsou italské Dolomity, rakouské Alpy a Savojské Alpy ve Francii. Poptávka Čechů po nemovitostech poměrně spolehlivě kopíruje rozmístění lyzařských středisek. Malý apartmán v Rakousku pořídíte za  již zmiňovaný milión a půl, ceny v Itálii a Francii jsou jen o něco málo vyšší. Foto: STOCK.XCHNG
ab
ab
ab
ab
ab