Kategorie

Neměli jste letos na dovolenou? Ušetřete na příští

Ne každý rok zbude dostatek financí na to, abyste si mohli dopřát dovolenou v zahraničí. Pokud se to letos nepovedlo ani vám, nevěšte hlavu a už začněte šetřit na tu příští.

Zvládnete našetřit mnohem víc, než byste si možná mysleli. Stačí se držet jednoduchých pravidel.

Začněte včas

Nemůžete doufat, že na dovolenou našetříte za čtvrt roku. Aby vám dovolená citelně nezasáhla do rozpočtu, je potřeba ji plánovat s velkým předstihem. Už teď byste měli začít šetřit na příští, nebo dokonce přespříští rok. Nemusíte při tom nutně předem vědět, kam pojedete (i když mnoho lidí má svoji vysněnou destinaci). Stačí mít představu o tom, jestli chcete cestovat po Evropě, nebo trochu dál, zda spíš na východ nebo na západ, za exotikou nebo památkami. Stanovte si přibližnou částku a té se pokuste dosáhnout.

Odhadněte rozpočet

Samozřejmě nestačí jenom počítat s cenou zájezdu, případně se součtem nákladů na letenky a ubytování. Ty tvoří hlavní část útraty za dovolenou, nicméně důležité jsou i další položky. Zkuste odhadnout částku, kterou budete potřebovat na jídlo, dopravu v místě pobytu, nákupy, vstupenky a poplatky navíc, které cestování i pobyt v hotelu často obnáší.

Zřiďte zvláštní účet

Může to znít jako zbytečnost, ale spořicí účet zřízený speciálně pro úspory na dovolenou vůbec není špatný nápad. Jen tak budete mít skvělý přehled o tom, kolik peněz už máte. K účtu si nechte vystavit i platební kartu, která se vám bude hodit od bookování dopravy a pobytu až po placení na místě.

Nastavte pravidelný převod

Určete si, jakou částku můžete měsíčně poslat na zmíněný "dovolenkový účet". Pokud máte v rodině dva a více příjmů, stanovte si, kolik z nich každý měsíc pošlete. Částka nemusí být vysoká. Nastavte si pravidelný převod takového množství peněz, které si skutečně můžete dovolit každý měsíc postrádat, a pokud se vám zrovna poštěstí mít jednou příjem vyšší, pošlete na speciální účet něco navíc. Trik je v pravidelnosti.

Přivydělejte si

Kdykoli se v příštím roce nebo dvou budete moci zbavit například starého funkčního spotřebiče nebo jiné věci, která se ještě dá zpeněžit, získané peníze uložte na dovolenou. To samé proveďte s penězi darovanými k různým příležitostem, s bonusy v zaměstnání a podobně. Počítejte jednoduše s tím, že veškeré finance navíc půjdou do úspor na cestování. Díky tomu vám na zvláštním účtě přibudou peníze, aniž byste museli citelně zasahovat do běžného rozpočtu na domácnost.

Plánujte svůj komfort

Abyste si mohli dopřát pohodlí na dovolené, odepřete si pravidelně malý kousek komfortu v každodenním životě. Můžete například omezit (nebo úplně odbourat, pokud se na to cítíte) kouření a peníze místo toho ukládat na dovolenou. Ušetříte i tím, že budete více jíst z vlastních zásob a míň chodit do restaurací nebo kaváren. Zkuste si také uvědomit, za které služby platíte cizím lidem, a přitom byste je mohli zvládnout sami. Svět se nezboří, pokud si sami uděláte manikúru nebo umyjete auto.

ab
ab
ab
ab
ab