Kategorie

Nejmilejší květina. Pečujeme v létě o růže

O růži se říká, že je symbolem lásky a krásy. Taky že se stává inspirací mnoha umělců. Růže je PANÍ květina. Jak růži správně stříhat a kdy? Jak a čím růže správně hnojit v letních měsících? Čtěte dál a dozvíte se více.
 
Na zajímavé otázky dostanete zaručeně pravdivé a pomocné odpovědi od zahradníka Ing. Vlastimila Šindeláře. Zeptáme se, jak ořezat růže, kde by měly být růže správně vysázeny, proč růže z obchodu vydrží déle než ze zahrádky a jak hnojit, čím a jakým způsobem.

Jak ořezat růže?

Na začátku července začínají odkvétat první květy na růžích. Abychom podpořili další vlnu květů, která nastane zhruba za 5 týdnů, je nutné odkvetlé květy odstřihnout. Silné výhony je dobré zkrátit jen asi o 10 až 15 cm, ty slabé výhony, které se ohýbají, můžeme zkrátit více. Díky tomuto aktu nám znovu vyrostou krásné silné výhony, které ponesou poupata. Pokud ovšem toto neuděláme, vyrostou nám slabé výhonky a většina slabých výhonů je slepá, což znamená jedno jediné. Nevytvoří poupě.
 
Pouze odrůdy, které kvetou jen jedenkrát za rok, což jsou některé pnoucí, starší odrůdy, botanické růže, nemusíme stříhat, protože stejně nevykvetou a naopak se na nich vytvoří šípky a ty pak zdobí tyto růže na podzim.
 

Jak podpořit kvetení

V tomto období je také ideální doba podpořit kvetení přihnojováním růží hnojivy s obsahem dusíku a fosforu. Dusík je prvek, který podporuje růst, fosfor zase podporuje nasazování květů. Toto hnojení ukončeme nejpozději v polovině srpna, protože při dalším růstu by výhony měly dostatek času vyzrát a v zimě by vymrzaly. A toto přesně je důvod, proč v srpnu a v září zase hnojíme hnojivy s vyšším obsahem draslíku, který pomáhá zrání pletiv.
 

I zdravotní stav růží je třeba kontrolovat

V létě se většinou vyskytují mšice, které svým sáním poškozují mladé výhonky a poupata. Ty můžeme likvidovat z počátku mačkáním, ale to asi dlouho nevydržíme. Čili pak přistoupíme k postřiku. Stále se používá Pirimor, ale je vhodné jej střídat s přípravky s jinou účinnou látkou, například Pyretroidy se často používají. Tyto přípravky účinkují velmi dobře a rychle, ale mají jedno velké omezení, a to že při teplotách nad 20 stupňů Celsia neúčinkují. Musíme proto stříkat buď později večer, anebo v chladných dnech.
 
Dalším rozšířeným škůdcem je sviluška. Objevuje se na horní i na spodní straně listu, na výhoncích i na poupatech. Povrch napadených listů se zpočátku pokryje bledými tečkami od vysávání buňkové šťávy, ale později se skvrny zvětšují a vytváří plošné bělavé skvrny a listy předčasně opadají.
 
 
Třetím a velice častým problémem je černá skvrnitost růží, což jsou černé skvrny na listech. Některé odrůdy jsou velmi citlivé na tuto chorobu a ihned reagují spadáním listů, a to pak omezí kvetení. Jiné odrůdy při napadení mají sice flekaté listy, ale neopadají.
 
 
Méně rozšířenou chorobou je rez, což jsou rezavé skvrny na spodní straně listu.
Při výskytu chorob je vždy vhodné rostliny postříkat.

 Foto: archiv redakce

ab
ab
ab
ab
ab