Kategorie

Nejlepší triky od bytových designérů

Zařídit bydlení tak, aby vše dohromady ladilo, není hračka. Chce to talent, zkušenosti a často i patřičné vzdělání. To ovšem neznamená, že si jako laici nemůžete osvojit základní zlatá pravidla.

Zvolte správnou náladu

Zní vám to trochu esotericky? Nemusíte mít strach. Jde jednoduše o to, abyste si ujasnili, jaký dojem má váš interiér vyvolat. Chcete, aby působil spíš živě a energicky? Nebo byste raději klid a útulnost? Potrpíte si na eleganci, nebo chcete dát průchod hravosti a humoru? Když si tuto otázku ujasníte předem, pomůže vám vyhnout se typickému problému českých interiérů, ve kterých se často "třískají" snaha o luxus a plakáty s Homerem Simpsonem.

Ctěte barvu

Různorodý nábytek se dá dobře opticky spojit stejnou barvou. Dejte si ovšem pozor. Odstín by měl být buď úplně totožný, anebo výrazně odlšiný, který k tomu původnímu ladí. Mnoho z nás už někdy udělalo tu chybu, že jsme se snažili ladit místnost do jedné barevnosti, a skončili jsme s deseti různými odstíny modré.

Dodržujte měřítko

Další užitečné pravidlo říká, že můžete kombinovat nábytek v odlišných stylech, ale měli byste stále dodržovat stejné měřítko. V praxi to znamená, že vedle těžkého, masivního koženého křesla nepostavíte subtilní rokokově laděnou pohovku na malých nožkách. Výsledek by vypadal nejen podivně, ale v některých přípdech i trochu děsivě, jako byste se ocitli uprostřed optického klamu. Možná se vám to zdá podivné, ale kombinace nábytku v nepatřičných velikostech jsou velmi časté - něco se nám prostě líbí a přehlédneme, že to svou velikostí v interiéru vlastně vypadá groteskně.

Rovnováha je vším

Samozřejmě není nutné pokoj uspořádat symetricky, ale vyváženost má obrovský efekt. Když se to s ní umí, dá místnosti přirozený náboj, příjemný dojem zabydlenosti. Proto netlačte všechen těžší nábytek na jednu stranu a nestavte všechno ke stěnám. Ve větším obývacím pokoji se nebojte postavit sezení do prostoru, pracujte s aktivními a odpočinkovými kouty, připravte několik různých zón, ze kterých si člověk může vybrat.

Princip domina

Nepochybně si pamatujete na hru domino, i když je dnes pravděpodobně trochu zapomenutá. Obdélníkové dílky se v něm skládají k sobě podle počtu teček, až se vytvoří dlouhý had. Ale vy pochopitelně doma nebudete skládat vedle sebe řadu židlí, ani nic podobného. Princip domina jednoduše znamená, že každý kousek nábytku nebo dekorace by měl mít ve své blízkosti něco podobného, ať už barevně, tvarově nebo stylově. Samozřejmě jde o to nenechat se unést a nespojovat v jedné místnosti osm různých stylů.

ab
ab
ab
ab
ab