Kategorie

Nejlepší chladnička se pozná podle vlhkosti, spotřeby a funkcí

Nejenom objem a spotřeba elektřiny hrají zásadní roli při výběru té nejvhodnější ledničky. Jaká by měla uvnitř lednice být vlhkost a jak se vyznat v nových moderních funkcích?
V polovině dvacátého století nebyly na ledničky kladeny vysoké nároky, bohatě stačilo, že umí uchovat potraviny čerstvé několik dní a na detaily se příliš nedbalo. I když nám pokrok zajistil mnohem více, než jen obyčejné chlazení, mnohdy s inovacemi přicházejí i potíže. Jak tedy vybrat tu správnou chladničku, aby příliš „nežrala“ a přesně splnila naše nároky?

Spotřeba a vnitřní vlhkost lednice

Lidé se už naučili kupovat spotřebiče s co nejnižší spotřebou. Rok 2011 přináší novinku, kterou je energetická třída A+++. Tato třída se nejdříve zaměří na chladící výrobky, jako jsou chladničky, mrazničky a jejich kombinace a v následujících letech se budou moci takto označovat i další domácí spotřebiče. Různé potraviny je třeba skladovat různým způsobem. Třída A+++, tedy nejúspornější třída, nemá ani třetinovou spotřebu energie, kterou vykazuje výrobek třídy D. Výběr chladniček po roce 2014 bude jednodušší, energetické štítky budou obsahovat pouze třídy A+, A++ a A+++.
Jak skladovat potraviny v chladničce • Vždy vyčkejte na úplné vychladnutí potravin. Čím teplejší je do ledničky uložíte, tím více energie vynaloží na jejich zchlazení. • Chladničku zbytečně nepřeplňujte, některé potraviny, jako např. kořenová zelenina, papriky nebo banány v chladničce být nemusí. • Syrové i vařené potraviny balte do potravinářských folií, aby od sebe navzájem nechytily pach. • Do mrazničky ukládejte co nejmenší porce. Zmrznou rychle a tak nebudou odebírat chlad z okolních, již zmrzlých potravin. • Zeleninu ukládejte do zvláštních prostor, odstraňte igelitové sáčky i folie, aby zelenina mohla dýchat.
Spotřeba chladících spotřebičů je závislá také na objemu. Je ale logické, že rodině se třemi dětmi nebude stačit chladnička o objemu 220 litrů - je třeba počítat až se 70 litry na osobu, přičemž by lednička měla být zaplněna nanejvýš z 80%. Pětičlenná rodina by tedy měla mít chladničku o objemu 440 l. Spotřebu chladničky dále ovlivňuje i to, kam ji postavíme. Nejlépe se jí bude dařit v nejchladnějším koutě kuchyně, daleko od radiátorů, sporáků nebo okna. Čím více prostoru jí věnujete, tím méně energie bude potřebovat.

Ideální vlhkost ledničky kolem 80 %

Právě vlhkost, společně s nízkou vnitřní teplotou (+4°C) zajišťuje optimální podmínky pro uchování potravin. Vlhkost by neměla překročit 85 % a neměla by ani spadnout pod 70 %. Pokud se tak stane, potraviny vám buď zplesniví, nebo vám naopak oschnou. Není-li tento údaj uveden na štítku chladničky, informujte se u vašeho prodejce či přímo u výrobce.

Vyšší cena = vyšší kvalita?

Vyšší cena výrobku nemusí nutně znamenat i jeho vyšší kvalitu. U chladících spotřebičů ale platí, že čím je jejich cena vyšší, tím více funkcí spotřebič má (podobně jako u praček nebo sušiček). Pokud má ale chladnička neobvyklý tvar, barvu nebo povrch, patrně bude za vyšší cenu odpovědný alespoň jeden z těchto parametrů. Dražší chladničky by měly obsahovat např. funkce No Frost (jsou beznámrazové), mohou mít také antibakteriální úpravu, automatické odmrazování nebo ventilátor. Některé z nich mají také funkci PerfectFresh, což znamená, že potraviny jsou v této zóně chlazeny teplotou kolem 0°C. Všechny tyto funkce a mnoho dalších chrání naše potraviny a uchovávají je co nejdéle čerstvé. "Fresh" zóna v lednici Hlučnost lednic bývá noční můrou jejich majitelů. Před koupí byste se měli přesvědčit, že má vaše vyvolená co nejméně decibelů (méně než 40 dB). Lednička běží neustále a její hluk by vás rozhodně rušil, zejména v nočních hodinách. Někdy se ale může stát, že chladnička s nízkou hodnotou decibelů začne vydávat nadměrný hluk. Ten může být způsobený rezonancí, proto zkontrolujte, zda spotřebič stojí pevně na všech čtyřech nožičkách a nekýve se. Ledničky také bývají hlučnější v prostorách, kde je málo nábytku a textilu (závěsy, záclony, koberec apod.).

Snadná údržba lednice je základ

Rodiny s dětmi jistě uvítají nejvíce ze všech snadnou a rychlou údržbu. Nejlépe se osvědčí taková lednička, která má místo skleněných polic police drátěné a veškeré držáky a úložné prostory jsou odnímatelné. Pokud ale trváte na skleněných policích, volte takovou chladničku, která bude mít antibakteriální ochranu. Drátěná police v chladničce může být praktičtější než skleněná. Možnost výměny dveří by měla také patřit k parametrům, podle kterých budete chladničku vybírat. Ačkoli máte pro chladničku stálé místo, nikdy nevíte, zda ji nebudete muset přestěhovat do druhého kouta místnosti. Pro tyto případy se ke spotřebičům přibalují náhradní panty.
ab
ab
ab
ab
ab