Kategorie

Nebojte se vinylu: Moderní podlahové krytiny své předchůdce často velmi předčí

Nebojte se vinylu: Moderní podlahové krytiny své předchůdce často velmi předčí
Bývalo součástí snad každého interiéru – ať už v dekoru velmi bídně imitujícím dřevo, nebo mramor. I když s opravdovým linoleem nemělo společného vůbec nic, lidově se mu přezdívalo lino.

Ve skutečnosti to byla umělá hmota nevalné kvality, která obsahovala zdraví škodlivá rozpouštědla. Moderní podlahové krytiny z PVC strčí svého předchůdce hravě do kapsy. V první řadě jsou zcela zdravotně nezávadné – mnohdy obsahují méně netoxických rozpouštědel, než kolik je obsaženo v přísně kontrolovaných dětských hračkách. „Kvalitní výrobci vám jsou schopní garantovat naprostou zdravotní nezávadnost. Takové výrobky nesmí obsahovat žádné těžké kovy (stabilizátory nebo barviva), toxická změkčovadla ani formaldehyd,“ upřesňuje například Josef Zapletal, odborník ze společnosti GERFLOR. Jsou velmi odolné, rychle se pokládají a snadno čistí. Oproti přírodnímu linoleu jsou navíc vhodné i do vlhkých nebo často znečišťovaných provozů, jako je koupelna nebo kuchyně. Víte, o čem je řeč? Seznamte se s podlahami z měkkého i tvrdého vinylu.

Rychle a jednoduše

Moderní podlahy na bázi PVC jsou k dostání ve dvou základních variantách – tvrzené, která se pokládá po lamelách, jež se lepí k podkladu, popřípadě spojují pomocí zámkových systémů, a ve variantě měkčené s textilní podložkou. Pokládka vinylových podlah s textilní podložkou je rychlá a velmi snadná, protože materiál se dodává v rolích o šířce 2/3 a 4 metry a stačí ho velmi jednoduše rozvinout a zaříznout na přesnou délku. Pokud je potřeba plocha širší, dá se spojovat. Měkčený vinyl je také možné bez větších úprav položit na krytinu stávající – dlažbu, dřevěné palubky, koberec nebo starší PVC. Položení měkčeného PVC tedy zvládneme i svépomocí.

Dokonalá imitace různých materiálů

Změnou oproti dobám dávno minulým je také široký výběr velmi realistických dekorů. Vinylové podlahy bez problému imitují dřevo, dlažbu, kámen nebo třeba korek. Speciální technologie 3D tisku dodá podlaze reliéfní vzhled, a plastický vjem se tak postará o na první pohled nerozeznatelný přírodní dekor. Měkká vinylová podlaha s textilní podložkou vyniká ve dvou základních parametrech – je příjemně teplá, při porovnávání se drží v těsném závěsu za kobercem, a velmi efektivně tlumí hluk, čímž na plné čáře vítězí třeba nad klasickou laminátovou podlahou. „Zajímavým parametrem, který u vinylových podlah nelze nezmínit, je také jejich vhodnost pro instalaci podlahového vytápění,“ doplňuje Josef Zapletal. Zdroj obrázků: Gerflor

ab
ab
ab
ab
ab