Osobitost člověka by jednoznačně neměla končit na prahu jeho vlastního domu. Neváhejte proto a zkuste zaexperimentovat s barvami i na své zahradě nebo terase. A jak na to?

Abychom se nemuseli orientovat pouze na nakupování doplňků, které nám udělají radost, je skvělou cestou si k novým věcem jednoduše dopomoct prostřednictvím toho, co už máme. Skvělým způsobem, jak nejen vybít svou kreativitu, jsou například květináče.
Možná jste zaznamenali, že v poslední době se těší veliké oblibě například květináče s obličeji, které jsou nejen roztomilé a veselé, ale zároveň se dají velmi snadno vyrobit doma. Květináče si nadekorujte podle svého a zapojte do toho také vaše děti, jistě je to bude bavit.

Základem je odmaštění květináče, pokud je již lakovaný, u obyčejného, čistého květináče se můžeme rovnou pustit do barvení. Barvy volíme vždy odolné – je lepším řešením investovat více peněz do lepších, kvalitnějších laků, než muset zanedlouho sledovat, jak se náš výtvor ničí, stejně tak nepodceňujte krycí laky, které také prodlouží životnost vašeho výtvoru.
Samotné barvení spočívá skutečně na každém zvlášť, pro jaký styl se rozhodne, ale rozhodně není škoda pustit se do něčeho netradičního. Ať už jde o obtisky různých listů, látek nebo třeba síťoviny na květináč, tak naopak například rytí do vlhké barvy, kterým vznikne spousta neobvyklých a originálních výsledků. Následně nazapomeňte zasadit ty nejbarevnější květiny, které vám jen přijdou pod ruku.

Stejně tak bychom neměli mít obavy pustit se i do venkovního nábytku, byť je to s ním možná o trochu náročnější. V tomhle případě design skutečně ustupuje trochu stranou praktičnosti, která přeci jen u předmětů každodenní potřeby hraje nemalou roli. A opět se jedná o šanci, jak využít starší kusy nábytku a vdechnout jim znovu život tak, aby mohly ještě sloužit a neskončit na skládce.
Mým osobním favoritem ve světě nábytku jsou veselé barevné prvky v jinak relativně utlumeném a sjednoceném prostředí, takže i v případě nábytku jde především o oblibu pestrých kontur. Můžete tak například rozveselit svůj balkon nebo terasu nově natřenými a oživenými židlemi, které dříve čekaly ve sklepě snad jen na přistavení kontejneru, nebo vrátit účel starému a nevyužitému stolu.

Jako v každém případě je třeba nejprve dřevo nebo kov pečlivě ošetřit, než se pustíme do samotné kreativní akce. Nejprve je proto u dřeva třeba zbavit se starých laků a vyrovnat smirglovacím papírem případné nerovnosti. U kovu naopak je nutné zabránit reznutí, a to především na těch místech, která by mohla být náchylná (jako jsou různé spoje, šrouby atd.).
Sáhneme proto tedy po antimykózním nátěru, kterým ošetříme dřevo před jakýmikoliv dalšími nátěry, u kovu použijeme ochranu proti korozi (nejčastěji ve formě spreje). U barev opět volíme co nejtrvalejší možnosti a nátěry, ale především v těch odstínech, které se vám samotným nejvíce líbí!
Zajímavými výsledky pak mohou být například různé kusy nábytku sjednocené jednou barvou, nebo naopak stejné židle oživené a rozveselené různými barvami. Nejvíc ale samozřejmě záleží na tom, co se líbí každému z nás a jak si to přeje dát najevo.