Kategorie

(NE) tradiční tipy na Vánoce: 5. díl - Zdobíme vánoční stromeček II

Říká se, že průměrná americká rodina stromek neodstrojuje, ale vyhodí i s ozdobami, protože pro ně končí nejen rok, ale i móda Vánoc – a ten příští musí být zase jiný!
Inu, jiný kraj, jiný mrav. Pokud i vy chcete mít letos stromeček úplně jiný než doposud, pak jste tady na správném místě. Dnes bude řeč o aktuálních módních trendech a nevyhneme se ani nápadům na vlastnoručně vyráběné stromečky s moderní tváří.

Stromeček podle poslední módy

Tip 40: Paní móda se nevyhýbá ani vánoční výzdobě. Dokonce lze s troškou nadsázky říci, že tytéž barvy, které nalezneme na oblečení u pařížských návrhářů, nás za pár týdnů doženou v podobě vánoční výzdoby. A tak zatímco před dvěmi lety byl „bílý stromek“ (kombinace bílé, smetanové a stříbrné) zaručeně to pravé, v letošním roce jsou moderní barvy země a ohně. Tip: 41 Pokud se chcete držet nejnovějších trendů, pak byste při svém výběru stromečků měli zabrousit do odstínů tmavě smetanové, medové, hnědé a oranžové a pochopitelně také zlaté. Jak tedy být in a přesto neutratit příliš mnoho financí? Jako základ výzdoby zvolte barvy, které jsou mnohaletou stálicí – červené a zlaté. Stromečkem v těchto barvách nic nezkazíte ani v příštích letech. Těch opravdu moderních ozdob si můžete pořídit třeba jen pár kousků, a aby nevypadaly na vašem stromečku jako chudí příbuzní či zatoulaní samotáři, můžete je doplnit látkovými stuhami ve stejné barvě.

Tak trochu jiný stromeček

Tip 42: Znáte to přísloví o těch, co neví co chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou? Většinou se tahle věta říká o ženách, ale v tomto případě se bude spíše hodit na pánskou část populace. Z úst mužů totiž mnohem častěji než od žen zazní: „Když já bych si i nazdobil vánoční stromek, ale kdo má uklízet to jehličí… a umělý, tak ten už vůbec nechci, to prostě není ono…“. Pokud to není jen bohapustá výmluva, ale skutečně upřímně myšlené postesknutí si, pak tu máme jednoduché řešení. Co takhle vyrobit něco netradičního – třeba nápady ve stylu 2v1? Tak třeba: Vánoce & Barborka – zkuste si do vázy dát nařezané větvičky zlatého deště a ozdobit je drobnějšími ozdobami ze dřeva, slámy či vizovického těsta. Vznikne tak netradiční, avšak moc hezká vánoční dekorace Stromek & Police – šikovný kutil jistě zvládne přidělat na stěnu pár poliček různých rozměrů, které svým tvarem nápadně připomenou jehličnan. Nemyslete si, i tento stromek lze velice dobře ozdobit, o využití polic pro netradiční uložení vánočních dárků nemluvě! Stromek & Stínítko na lampu  – na žárovku umístíme stínítko ve tvaru kužele, které polepíme zajímavými ozdobami Tip 43: Zkuste být kreativní ve výběru použitého materiálu: posloužit vám může textil, korek, lepenka či motouz a různě dlouhé klacíky dřeva.

Vánoční stromeček přes USB

Tip 44: Patří váš syn, muž či přítel mezi ty, kteří by byly nejspokojenější, kdyby jim místo rukou narostly vstup-výstupní porty? I pro vás máme řešení. Pokud tvrdošíjně trváte na tom, že alespoň malilinkatý kousíček vánoční atmosféry musí dýchnout i na vašeho zatvrzelého počítačového „závisláka“, zkuste mu (dle hesla „když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi“) pořídit vánoční stromeček napájený přes USB konektor. Stromeček je průhledný a každou vteřinu na vás zabliká jinou z šesti barev (červená, fialová, zelená, modrá, růžová a bílá).Nebojte, moc místa vám nezabere – je totiž vysoký jen asi deset centimetrů. Pokud byste chtěli měnit barvu stromečku přímo z počítače, máte smůlu – zas tak chytré toto zařízení není, USB využívá pouze k napájení. Ovšem na druhou stranu stromeček můžete připojit k libovolnému operačnímu systému.

Hlavou dolů

Angličané se v letošním roce shlédli ve stromečku „vzhůru nohama“. V Británii jde tento druh umělých stromečků velmi dobře na odbyt. Důvody pořízení tohoto prapodivného vánočního doplňku se různí. Někteří se honosí starobylou evropskou tradicí, podle které stromečky zavěšené obráceně symbolizují jak Nejsvětější trojici Otce, Syna a Ducha svatého, tak také Ježíše na kříži, jiní oceňují zejména praktičnost: potřebují méně prostoru na podlaze (je kudy chodit i kam uložit haldy vánočních dárků)  a naopak nabízejí větší prostor pro ozdobení v úrovni očí, přičemž toto horní patro ozdob zůstane skryto neposedným dětským ručičkám či zvědavým domácím mazlíkům. Většina Angličanů však pravděpodobně pouze podléhá davovému šílenství, o kterém mluvil již před měsícem list Daily Mail: „Letošní Vánoce v Británii budou patrně pamětné - žádná svátečně vyzdobená domácnost, která jde s módou, se totiž neobejde bez vánočního stromku "vzhůru nohama", nebo chcete-li "hlavou dolů". Pro úplnost dodejme, že tento speciální druh umělého stromku se věší se buď ze stropu nebo bývá upevněn v masivním podstavci,  zajišťujícím jeho stabilitu. Cena jednoho kusu se na internetu vyšplhala až ke 300 librám (což je v přepočtu asi 11 800 korun).
ab
ab
ab
ab
ab