Na počátku byl zvyk Keltů uctít boha Slunce a věčný život ozdobením stromečku. V 6. století přišel irský opat Kolumbán pod ozdobenou a nasvícenou jedli, aby zde kázal o narození Ježíše Krista. Ať už jsou kořeny zdobení vánočních stromů jakékoliv, je jisté, že tento zvyk se v našich zemích velmi dobře zabydlel. O výběru stromečku jsme vás již informovali ve článku Živý nebo umělý? Aneb vybíráme vánoční stromeček, dnešní vánoční tip se bude věnovat nerozbitným ozdobám vánočního stromečku.
Článek z kategorie: Archiv
(NE) tradiční tipy na Vánoce: 4. díl - Zdobíme vánoční stromeček I
271
Máme-li doma malého nenechavce či rozvernější čtyřnohé přátele, pak se často rozhodneme z bezpečnostních důvodů oželet vánoční stromek. Přitom stačí tak málo, např. pořídit si nerozbitné vánoční ozdoby.
Kouzlo tradičních Vánoc – rustikální stromeček
Zkuste pro tentokrát zapomenout na blyštící se stříbrné koule a vyzdobit stromeček ve stylu našich předků. Poslouží vám k tomu:
- červené (či různobarevné) mašličky, které můžete navázat na kraje větviček.
- slaměné ozdoby (pozor, v různých obchodech stojí různou cenu – doporučuji dát přednost větším balením a nákupu v obchodních domech (např. OBI, Hornbach, IKEA apod.) před nákupem na vánočních trzích)
- dřevěné ozdoby v podobě nejrůznějších panáčků či mašinek – pozor, při pádu stromečku se sice tak snadno nerozbijí, ale z některých z nich rády odpadávají drobnější částečky (ručičky, kolo, čepice), které může malé dítě vdechnout
- ozdoby z vizovického těsta
- háčkované či paličkované vánoční ozdoby, jejichž cena bývá vzhledem k pracnosti výroby o něco vyšší
Ozdoby vlastní výroby
Pokud máte alespoň trošku času a tvořivého ducha, pak si můžete zkusit vyrobit
- perníčky, které opět můžeme dozdobit červenou mašličkou
- ozdoby ze sušených citrusových plodů – sušit můžeme nejenom citróny, ale také mandarinky či limetky. Stačí jednotlivé citrusy nakrájet na proužky asi půl centimetru silné a dát je sušit do trouby (při 50 °C asi na 2 hodiny). Pro vlastní sušení můžeme také využít topení, ale pak nezapomeňte jednotlivé kousky otáčet, protože jinak se vám zkroutí.
- trošku pracnější, ale o to zajímavější jedlé ozdoby zavěšené na niti – např. sušené ananasové dukátky, sušené meruňky, křížaly či burské oříšky
- sněhové pečivo z přebytečných bílků
Bez vánočních řetězů to nejde
Co by to bylo za vánoční stromeček, kdyby na něm chyběly vánoční řetězy. Asi každý z nás zná ten nejjednodušší řetěz z papíru, při jehož výrobě slepujeme očko do očka.
Pro méně trpělivé (řetěz výrazně rychleji přibývá) je tu řetěz ze dvou propletených proužků papíru: Vezmeme dva různě barevné a stejně široké proužky papíru, položíme je přes sebe v pravém úhlu a překládáme jeden proužek přes druhý. Postupně nám vzniká čtvereček, který „roste do výšky“ – stejně tak, jak roste délka řetězu. A co když dojde papír? Není nic jednoduššího než jej nadstavit přilepením nového proužku.
Další variantou je vzít pevnou jehlu, režnou nit a pustit se do navlíkání. Navlékat můžeme ledacos, počínaje čtverečky látky přes jeřabiny, šípky, sušené ovoce, kukuřici, burské oříšky až po některé druhy koření. V některých případech může být užitečné oddělit jednotlivé navléknuté kousky malými uzlíčky, v opačném případě by se nám (např. čtverečky látky) vše „slilo“ dohromady.
Možná vás překvapí, že vánoční řetězy lze také upéct. Už jsme mluvili o cukroví ze zbylých bílků. Pokud jednotlivé pusinky při pečení nastříkáte na provázek či režnou niť, vznikne vám pusinkový vánoční řetěz. Jen pozor,aby vám rodina příliš neuždibovala ze stromečku, mohlo by se vám stát, že místo ozdoby zbude jen prázdný provázek.
Chcete-li do výroby řetězů zapojit i menší děti, které mají problém s jemnou motorikou a navlékání by jim mohlo dělat problémy, zkuste namotávaný řetěz: vezměte zbytky klubíček a namotávejte různé zajímavé věci – například šišky či kousky klacíků. Budete překvapeni, jak zajímavé ozdoby jsou děti schopny vyrobit. Možná, že nebudou zrovna reprezentativní, zato každá z nich je neopakovatelný originál. Pokud tyto ozdoby nenaleznou uplatnění ve vašem obýváku, můžete jimi ozdobit stromeček na zahradě či v lese.
Pozor na čokoládové ozdoby
Pokud se rozhodnete vyzdobit svůj stromek v rustikálním stylu a budete-li dbát na stylovou jednotu, pak vaše čokoládové vánoční kolekce zůstanou pravděpodobně na misce. Pokud však tvrdošíjně trváte na tom, že stromeček bez vánoční kolekce není ten správný stromeček, dejte si pozor na nenechavé ručičky batolících se ratolestí a na nenechavé tlapičky domácích mazlíčků – jedni i druzí by se mohli pustit do ojídání stromečku. Ne že bychom jim nechtěli dopřát trošku sladkého, ovšem co kdyby náhodou společně s čokoládou slupli i stříbrný staniol. Proto chcete-li si ušetřit návštěvu pohotovosti, neumisťujte kolekci do nižších pater stromečku.
Kam s ním? Co třeba ke stropu?
Pokud si marně lámete hlavu, kam do svého malinkatého bytečku vměstnat vánoční stromeček, zkuste využít třetí rozměr. Koneckonců když už máme nazdobený stromek po vzoru našich předků, proč jej stejným způsobem také neumístit do prostoru. Podle dobových zpráv se zpočátku stromeček zavěšoval ke stropu, aby ve stísněné místnosti plné dětí i dospělých nezabíral místo.