(NE) tradiční tipy na Vánoce: 2. díl - Originální balení dárků II
334
A jsme tu opět s pokračováním více i méně tradičních tipů na Vánoce. Minulá série tipů na originální balení dárků se zabývala netradičním balením peněz. Dnes se podíváme na balení dárečků trochu obecněji.
Každý se s balením dárků popereme jinak. Mám kamaráda, který ze zásady všechny dárky balí do novin, prý je to nejjednodušší řešení. Inu, každý jsme nějaký. Někteří z nás chtějí mít s balením dárků pokud možno co nejméně starostí, jiní jej povýší téměř na obřad. Ať patříte k té či oné skupině, dáme Vám dalších pár tipů, jak na to.
Tip 11: Nechte si dárky zabalit
Jsou lidé, kteří dárky balí opravdu neradi. Možná i vy patříte do této kategorie. Jednou z variant je „ukecat“ někoho z příbuzenstva, ať (alespoň část dárků) zabalí za vás. Když budete mít štěstí a ochotné lidi okolo sebe, možná se vám všechny dárky podaří rozprostřít mezi ostatní členy rodiny – a máte po problému.
Tip 12: Profesionálové to jistí
Ženení v dosahu nikdo, koho byste mohli „umluvit“? Nezoufejte, vždycky můžete využít dárkové balící služby. Počítejte však, že se vám Vánoce mohou prodražit, zabalení jednoho dárku obvykle stojí několik desítek korun.
Tip 13: Dárkové taštičky a krabičky se vždycky můžou hodit
Další z možností, kterak se vyhnout složitému zápasu s nůžkami a balicím papírem, je využít dárkové krabičky, tašky, sáčky či pytlíčky. Jejich nespornou výhodou je snadné použití – stačí jen vybrat vhodnou velikost, umístit dáreček … a je hotovo. K dostání jsou v obchodních domech, ve větších papírnictvích či v prodejnách dárkové služby. Nevýhodou je poněkud vyšší cena a obtížná „stohovatelnost“ dárků na sebe, což v případě většího množství dárků pod vánočním stromečkem může být problém.
Tip 14: Balicí papír s mašličkou – stará dobrá klasika
Módní trendy v balení dárků se vás budou snažit přesvědčit, že balicí papír už není in. Nenechte se zneklidnit a klidně si užijte pestrý výběr vánočních papírů. Ovšem pozor, pokud jste se ještě nezásobili, pak je nejvyšší čas. Říjen, ve kterém se vánoční ozdoby a doplňky nekompromisně protlačili na pulty obchodních řetězců je pryč, i listopad už pomalu končí – a teď už to bude jenom horší. Pokud nechcete pouze paběrkovat na zbytcích zásob, měli byste se pro něj vypravit co nejdříve.
Tip 15: Jen papír nestačí
Nezapomeňte se také zásobit dostatečným množstvím lepicí pásky, fixů na popisování (zvlášť u tmavších lesklých papírů může být problém) a ozdobných šňůrek. Není nic horšího než běhat na Štědrý den po bytě a pracně shánět něco, čím zalepím, ovážu či popíšu vlastní dárečky. Když už jsme u toho „omašličkovávání“ dárků…
Tip 16: Pro mašličky či stužky nemusíme jen do papírnictví
Chcete nějak pěkně zavázat dáreček a zrovna vám došla stužka? Nevadí! Stejně dobře poslouží klasický lněný motouz či tkanička od bot. Pokud se rozhodneme balit své dárečky v přírodním stylu, postačí vám obyčejný balicí papír v přírodní barvě, klubíčko motouzu a – abychom nevypadali jako chudí příbuzní – něco na dozdobení. Může to být sušené ovoce (skvěle se hodí citron či pomeranč), větvičky, koření (badyán, skořice), makovice, sušené bylinky, šišky, šípky, perníček či menší slaměné či dřevěné ozdoby na stromeček …
Tip 17: Papír nebo textil?
Pokud chcete své dárky převázat něčím opravdu pěkným, zkuste místo papírnictví navštívit textilní galanterii. Naleznete zde skutečně zajímavé stuhy a stužky, které dodají vašim dárečkům osobitý ráz. Navíc většinu z těchto mašliček lze poměrně dobře „recyklovat“ – po přežehlení jsou zase jako nové. Fantazii se meze nekladou.
Tip 18: Není vějíř jako vějíř
O tom, že není dobré nechávat nákup balicího papíru na poslední chvíli, jsme už mluvili. Máte svůj dáreček zabalený do krásného balicího papíru, a přesto se vám zdá, že vypadá jako poštovní balík? Zkuste svůj balíček dozdobit vějířem. Ten vyrobíme z dlouhého pruhu papíru, který přeložíme napůl (aby vzorek byl oboustranný), poskládáme jako harmoniku (každý sklad je široký asi 1,5 cm) a přehneme na polovic. Vějíř můžeme připevnit jak na vrchní stranu balíčku, jako korunku, tak asymetricky na stranu. Pokud se vám zdá vějíř příliš veliký, zkuste jeho menší variantu – papírovou mašli.
Tip 19: Co s lahví?
Chcete-li netradičně zabalit například láhev, vyrobte si střapatý jehlan: nejprve vyrobte kornout, do něj vložte láhev (hrdlem dolů), otevřenou stranu kornoutu založte a zalepte a na vrchol jehlanu přilepte střapec různě dlouhých nakadeřených stuh. Další variantou je udělat kournout obráceně a lahev jednoduše nechat "vykukovat".
Extra tip: Vánoční hrátky s češtinou
PS. Pokud by vaše ratolesti náhodou čekal po Vánocích nějaký zákeřný diktát, pak pamatujte: Ve větě: „Paní balící dárky vybrala krásný balicí papír“ ono první slovo balící vyjadřuje děj právě probíhající (přídavné jméno dějové) a píše se s dlouhým í (balící), zatímco v případě balicího papíru se jedná o přídavné jméno účelové (vyjadřuje, k čemu daný papír je), které se píše se samohláskou krátkou (balicí).