Kategorie

(NE) tradiční tipy na Vánoce: 1. díl - Originální balení dárků I 

Do Vánoc sice ještě relativně daleko, ale jistě již uvažujete nejen o tom, jaké dárky koupíte svým blízkým, ale také o tom, jak připravíte vše tak, aby Vánoce měly opět svou nenapodobitelnou atmosféru. Připravili jsme proto seriál tradičních i netradičních tipů na Vánoce, který můžete při svém snažení využít. V prvních dílech se budeme věnovat dárkům a kromě tipů na dárky zjistíte také, jak jim dodat originální "kabátek".

Jak zabalit peníze?

Stále častěji se setkáváme se situací, kdy obdarovaný si místo dárku přeje peníze. Je to pochopitelné, většinu věcí si raději vybíráme sami a podle svého vkusu a nemusíme složitě vymýšlet „cenově přijatelné“ dary pro každého z dávajících. Jenže, jak darovat peníze a nebýt přitom konzervativní? Chceme přece, aby si dotyčný náš dárek vskutku zapamatoval. V dnešním článku najdete několik tipů, kterak peníze originálně zabalit, aby si majitel dárečku i po letech vzpomněl a usmál se na vaší vynalézavostí.

Tip: 1 Peníze zabalené v blahopřání? Jen v případě krajní nouze

Vkládat peníze do obálky – to dnes už opravdu neletí. Přesto však jsou situace, kdy nemáme čas vymýšlet originálnější variantu, příp. s sebou nechceme nosit žádný objemný dar. Nezoufejte, blahopřání sice nejsou tou nejoriginálnější variantou, ale přesto jim ještě neodzvonilo. Zkuste být originální – peníze smotat do ruličky či poskládat do motýlka a připevnit k přání stužkou.

 Tip 2: Oblíbená rostlina – penězovník obecný

Výroba tohoto netradičního dárku je velmi jednoduchá. Potřebujeme vhodnou rostlinu –osvědčili se zejména ty s dlouhými tenkými listy (yucca, dracaena, apod.) a patřičný obnos peněz rozměněný na menší papírové bankovky (50 Kč či 100 Kč). Každou z bankovek srolujeme do ruličky a přiděláme nití na rostlinu (jako baňky na vánočním stromečku). Jinou alternativou je ozdobné naranžování peněz na jakoukoli  jinou pokojovou rostlinu.

Tip 3: Květina vždy potěší

Pokud nemáte rádi pokojové rostliny, můžete zvolit variantu klasické řezané kytice, opět doplněné o penízky v ruličkách. Pokud ovšem na takovou věc nemáte odvahu, na požádání vám ji vytvoří téměř v každém květinářství. Tato alternativa je sice vhodnější do situací, kdy obdarovanému přejeme přímo, přeci jen pod vánočním stromkem až tak nevynikne. Ovšem stejným způsobem lze vytvořit  dekoraci z také z umělých květin, nebo ze sušiny. Stačí jen nápad, trocha fantazie a zručnosti a jistě ani nebude vadit, že dílko nepochází od profesionálního aranžéra.

Tip 4: Když peníze, tak do peněženky

Peníze patří do peněženky, tak proč jim jejich nový domov rovnou nedopřát. Peněženka plná peněz je rozhodně příjemný dárek. Nová peněženka je příjemným bonusem navíc.

Tip 5: Pokladnička s pokladem

Pokud se vám nechce investovat do peněženky, docela dobře poslouží jakákoliv vtipná pokladnička naplněna mincemi. Motivů je celá řada – ať už obyčejné keramické prasátko, či pokladnička ve tvaru malého domečku (pokud u adresátů daru zrovna probíhá rekonstrukce). Dorůstající syn či synovec šetřící na řidičák zase ocení „angličáka“ s otevíracím kufrem plným peněz.

Tip 6: Což takhle dát si trochu umění

Uvažovali jste o tom, že byste někomu pod stromeček darovali obraz? Já vím, trefit se do vkusu není vždycky zrovna jednoduché, ale pokud koupíte průhledný rámeček se sklem a pod něj úhledně poskládáte bankovky, vězte, že zcela jistě budete mít úspěch. Čím menší hodnotu budou bankovky mít, tím více se bude jevit, že jich je. Opravdu ideálními jsou padesáti a stokoruny.

Tip 7: Ženy mají rády věci působící dekorativně

Zejména ženy ocení netradiční dekoraci v podobě průhledné vázy naplněné pískem, mušličkami, kamínky apod., jejíž obsah obohatíme (a to doslova) o nějaké ty mince či bankovky. Je dobré, aby některá z mincí či bankovek byla vidět, aby obdarovaný (či v tomto případě častěji obdarovaná) pochopil(a), že je vhodné obsah vázy podrobit důkladnému prozkoumání. Vhodným dárkem pro ženu může být také např.krabička na šperky (seženeme ve zlatnictví) ukrývajíc bankovku v ruličce + miniaturní přání (aby peníze nebyly vidět hned na první pohled).

Tip 8:  Kam bych je jenom schoval?

Pokud vás ani jeden z předchozích tipů neoslovil, zkuste vymyslet nějaký vlastní „úkryt“ pro předávanou hotovost. Zde přinášíme ještě několik dalších tipů pro inspiraci:
 • netradiční fotoalbum (kromě fotek z dětství či společných zážitků se zde objeví i stránka s bankovkami místo fotek)
 • krabička s bankovkami naskládanými jako ubrousky (když se jedna z bankovek vytáhne, popotáhne další ven z krabičky.)
 • bankovky zamotané v roličce toaletního papíru (nejprve odmotáme celou roličku a pak ji zpátky namotáme i s penězi. Obdarovaný odmotává ruličku a bankovky se jen posypou.)
 • ratanová truhlička naplněná čokoládovými mincemi, mezi nimiž se v průhledné zapečetěné zkumavce schovávají srolované papírové peníze
 • deštník (při otevření se peníze vysypou)
 • rukavice (do každého prstu lze smotat jednu papírovou bankovku)
 • keramický hrníček s pokličkou, jehož obsahem jsou kovové dvacetikoruny smíchané s čokoládovými mincemi (některé hrnky nejsou úplně malé a naplnit je po okraj pravými mincemi by vás mohlo zruinovat).
 • sklenička se zabroušeným uzávěrem (prodávají v chemickém skle, laboratorních potřebách, ale jistě i jinde) naplněná bankovkami srolovanými do ruliček. Uzávěr je zalepený vteřinovým lepidlem.
 • kojenecká láhev (zvlášť vhodné jako dárek k plnoletosti , příp. budoucí nastávající mamince)
 • láhev od vína, zabalená spolu s její plnou kamarádkou do dárkové krabice na vína.
 • kbelík s pískem a sítko, přičemž mince zůstanou ukryté uvnitř písku, a tak je nutné se k nim propřesívat.
 • tři oříšky pro Popelku (výroba vyžaduje trochu zručnosti)
 • peníze zapečené v chlebu či jiném vhodném druhu pečiva (zapékat lze jednotlivé kovové mince, s papírovými bankovkami prozatím netestováno – teoreticky je možné je uzavřít do zkumavky, ovšem zůstává otázkou, jak se bude chovat papír bankovek při vyšší teplotě).

Tip 9: Když mince cinkají…

Potřebujete-li pro své umělecké výtvory větší množství drobných mincí a nemáte zrovna známé na pokladně některého z obchodů, je vhodné je začít shánět s dostatečným předstihem. Teoreticky by mělo být možné peníze rozměnit v bankách či na poště, ale z vlastní zkušenosti vím, že ne všude mají pro podobné žertíky vždy pochopení … Navíc počítejte s tím, že stejné problémy jako máte vy s rozměněním bude mít obdarovaný s proměněním peněz zpět na velké bankovky. Pět tisíc v korunových mincích (což je cca 18 kg) asi nebude to pravé ořechové.

Tip 10: Našli, moji rádcové, našli?

V případě, že vaše peníze jsou zabaleny tak, že nejsou na první pohled vidět, je dobré obdarované se svým záměrem obeznámit. Mohlo by se stát, že na vámi darované peníze (v lepším případě) přijdou až po několika letech, příp. že peníze zůstanou definitivně neobjeveny či (např. zasunuté do bonboniéry) poputují k jinému majiteli.
ab
ab
ab
ab
ab