Kategorie

Navštivte tajemná a dechberoucí místa světa!

Navštivte tajemná a dechberoucí místa!

Léto je sice už za svou polovinou, ale to vůbec nebrání v tom, abychom se vydali na nezapomenutelnou dovolenou. A to klidně na místa, o kterých běžně neslýcháme anebo jsme o nich jako o dovolenkové destinaci nikdy neuvažovali.

Svatá Lucie

Ostrovní ministát v Karibském moři, společně s Barbadosem, Martinikem, Dominikou a dalšími státy tvoří tzv. pás ostrovů Malých Antil. Svatá Lucie má zhruba 200 tisíc obyvatel, domluvíte se tam anglicky a víza získáte na 90 dní. Vidět tam můžete neuvěřitelné věci! Vzhledem k tomu, že ostrov je vulkanického původu, najdete tam velké množství sopek – za zmínku stojí jistě sopka Pitons anebo The Tep Paul Nature Trail, tedy výšlap na pořádně velký kopec, na konci kterého vás ale čeká dechberoucí výhled. Zaletět si na Svatou Lucii můžete v podstatě kdykoliv, teplotně se budete pohybovat v 30 stupních, pozor ale na období dešťů, které trvá od června do listopadu.

Andělské vodopády

Nejvyšší vodopády na celém světe najdete ve Venezuele v Národním parku Canaima. Jsou pojmenovány po americkém letci jménem Jimmy Angel (v překladu Anděl), který je spatřil při přeletu Ďáblových hor v roce 1935. Andělské vodopády jsou dokonce až osmnáctkrát vyšší než ty nejznámější – Niagárské! Jistě se bez pochyb jedná o místo, které stojí za to navštívit, stejně tak jako celá Venezuela, potažmo Jižní Amerika.

Horseshoe Bend (Ohyb koňské podkovy)

Teď o něco známější místo. Několikanásobně vyřezaný meandr, tedy zákrut řeky, konkrétně řeky Colorado, se nachází poblíž města Page v Arizoně ve Spojených státech amerických. Tento přírodní skvost lze navštívit dokonce zdarma a není umístěn nikde v divočině daleko od civilizace. Od zmíněného městečka je zhruba 5 kilometrů, od parkoviště zhruba 15 minut chůze. Jakmile dojdete na místo určení, naskytne se vám nezapomenutelný pohled z výšky asi 300 metrů. Tak co, navštívíte největší podkovu na světě?

Bombaj

Na chvíli se přesuňme do města. Bombaj je vzhledem ke své velikosti pro cestovatele jedno obří bludiště, však je to nejlidnatější město Indie s populací 20, 5 milionu lidí. Je tam ale vidět tolik věcí, že vám na to jistě jen pár dní stačit nebude. Začít můžete tzv. Bránou Indie v jižní části města na mořském břehu, byla vystavena v roce 1911 na památku královské návštěvy. Dále se můžete přesunout k Shree Siddivinayak Mandir – tedy k jednomu z nejextravagantnějších hinduistických chrámů v celé Indii, skýtá turistům fascinující pohled do bombajského duchovního života.

Na seznamu UNESCO pak najdete unikátní ostrov Gharapuri, vyznačuje se labyrintem hinduistických chrámů, které jsou vytesané do kamenných jeskyní v době 450 – 750 našeho letopočtu. Vynechat byste neměli ani zdejší vlakové nádraží Chhatrapati Shivaji Terminus, kde se mísí novogotický, hinduistický i islámský architektonický styl.

Tádž Mahal

V Indii ještě zůstaneme, jen se přesuneme k něčemu konkrétnějšímu a o něco dál. Monumentální pomník v Ágře nechal vystavit indický panovník Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je stavba zanesena na Seznam světového dědictví a v roce 2007 se stala jedním z vítězů ankety Nových sedmi divů světa. Pokud vás ani to nenaláká, co toto? Vlivem měnícího se osvětlení v různých denních dobách nabývá mauzoleum zajímavé barevné odstíny – ráno je jeho barva růžová, navečer mléčně bílá a dopadnou-li na něj měsíční paprsky, zbarvuje se do zlata.

Co takhle navštívit Afriku?

Třetí největší kontinent ihned po Asii a Americe skrývá velká tajemství a neprobádaná místa, stejně tak místa dechberoucí, ohromující, ale i děsivá. Na výběr máte z 53 afrických států, my ale doporučujeme navštívit například Keňu, Ugandu, JAR anebo Namíbii. V Namíbii navštivte jistě Národní park Etosha a zaručujeme vám, že nikde jinde na světě neuvidíte to, co zde, v Africe. Žijí zde ohrožené druhy zvířat, například nosorožec dvourohý nebo impala černočelá. Krom toho zde můžete pozorovat i „africkou klasiku“ v podobě žiraf, mohutných slonů a fascinujících lvů. To vše ve volné přírodě, v jejich přirozeném prostředí. Co se týče Keni, doporučujeme Národní park Amboseli, kromě slonů se vám naskytne příležitost výhledu na horu Kilimandžáro – nejvyšší bod celého kontinentu. Zdejší krajina byla dokonce v roce 1987 prohlášena za dědictví UNESCA.

Nebo raději Vietnam?

Pokud vás láká spíše Asie, doporučujeme určitě Vietnam. Pro své hory, krásná pobřeží, zelená rýžová pole a vynikající kuchyni je Vietnam naprosto ideální. Navštívit můžete například jednu z nejkrásnějších pláží země na ostrůvku Phu Quoc anebo se plavit po Dračí zátoce Halong, což je jeden ze 7 nových přírodních divů světa. Zátoka je proslavena tisíci skalnatými ostrůvky vynořujícími se ze smaragdového moře, nedílnou součástí jsou vápencové jeskyně plné obřích krápníků. Pokud vás ale láká spíše ruch velkoměsta, doporučujeme historické město Hoi An. To tvoří 800 zachovalých domů z 16. století, ve kterých najdete nejrůznější kavárny, restaurace a umělecké prodejny.

Co vidět v Evropě

Pokud nejste zrovna dvakrát dobrodruzi a necítíte se na cestování přes půl světa, na našem kontinentu je nekonečno míst, které stojí za to navštívit. Naším tipem je francouzská Korsika, ostrov ležící v západním Středozemním moři. Z Prahy tam jste letecky za chvíli. Doporučujeme navštívit Calanques de Piana, působivý geologický útvar, kde se stýkají strmé červené skalní útesy Středozemního moře. Dalším tipem je pak Scandola Nature Reserve, přírodní rezervace s mořskými orly, s čistou vodou, bohatým mořským životem a mořskými ptáky.

Klasické Chorvatsko trochu jinak?

Naším posledním tipem je ostrov v Jaderském moři spadající právě pod Chorvatsko. Češi se tam cítí jako doma, není to daleko a v podstatě tam nepotřebujete znalost žádného cizího jazyka. Přeci jen je ale fajn si výlet na Korčulu udělat trochu originálnější, zkuste proto navštívit unikátní archeologickou jeskyni, o níž se předpokládá, že byla obývána již od doby kamenné – Vela Spila. Pouhých 20 minut plavby lodí z ostrova se nachází menší neobydlený ostrůvek Badija, u kterého můžete zakotvit a v poklidu si užívat slunce, moře a přírody. Badija je celá pokrytá borovým lesem a makiemi, nachází se v ní malý klášter postavený v 15. století, podle kterého dostal ostrov jméno.

 

Tak co? Troufnete si na dobrodružnější výlet na jiný kontinent anebo zvolíte něco, co není příliš daleko? Tak nebo tak se dočkáte nesmírné krásy, kterou stojí za to objevit! Mrkněte na další inspiraci na náš Instagram. 

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab